CZERWIEC 2012
1 CZERWCA, PIĄTEK, CUENTACUENTOS
w ramach Tygodnia Opowieści nr 6,
DZIEDZINIEC KLUBU DRAGON, START GODZINA 19.00,
WSTĘP WOLNY
Opowiadają: studenci Etnoligwystiki.
Język: Hiszpański
CUENTACUENTOS to hiszpański zwyczaj opowiadania krótkich historii, który pojawił się w latach 50 w bibliotekach jako pomysł na powstrzymanie analfabetyzmu.
Od tego czasu historie wędrowały przez domy kultury, przytułki, więzienia, bary, ulice, ale nie często gościły w teatrze, ponieważ opowiadanie nie jest wydarzeniem stricte teatralnym, ale czymś w rodzaju gawędy. Coraz więcej pubów ma swoją godzinę cuentacuentacuentos, a miasta organizują festiwale, gdzie można wysłuchać profesjonalnych „opowiadaczy”.
Historie przyciągają słuchaczy w każdym wieku, ponieważ wszyscy są oczarowani magią słowa, które pozwala im na podróże w świecie wyobraźni i marzeń. Cuentos potrafią niezwykle prawdziwie dotykać rzeczywistości i teraźniejszości.
„ Był sobie człowiek, który miał dar przewidywania teraźniejszości,
ale nikt nie zwracał na niego uwagi.” (Pablo Albo)
2 CZERWCA ORAZ 16 CZERWCA, SOBOTA, PORNO GROOVES,
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 21.00,
WSTĘP WOLNY
S Y R E N A E X P R E S S | P O R N O G R O O V E S
Znane/nieznane obszary erotycznego wyzwolenia sfery dźwięku. Centymetr po centymetrze. Oddech po oddechu. Decybel po decybelu. Czysta erotyka i kwintesencja wyzwolenia seksualnego zapisana dźwiękiem w selekcji Syreny Express. Krócej - muzyka zmysłowej kinematografii - Deep Throat, Vampiros Lesbos, Emanuelle, Lialeh czy Bilitis. Rozluźnij się... W końcu się rozluźnij...
S Y R E N A E X P R E S S - zderzenie dwóch temperamentów i dwóch wizji muzycznych.
Kolektyw debiutował w 2010 w warszawskich Delikatesach. Od października 2011 roku prowadzi radosną i niczym nieskrępowaną działalność artystyczną w Poznaniu, współpracując z klubami Dragon, Meskalina i Fabrika. Podsumowaniem ich dotychczasowych dokonań zajął się niedawno Bumi Phillips w audycji Pompon Night Radio Roxy FM. Z racji tego, że muzyki lepiej słuchać niż o niej czytać, dużo więcej informacji na:
www.soundcloud.com.syrenaexpress
www.mixcloud.com/syrenaexpress
www.soundcloud.com/pompon/pompon-night-radio-roxy-syrena-express
www.facebook.com/syrenaexpress
3 CZERWCA, NIEDZIELA, ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY – WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DZIECI I RODZICÓW,
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 12.30,
WSTĘP WOLNY
OBOWIĄZKOWE ZAPISY, LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
PROJEKT FUNDACJI MAŁY DOM KULTURY
REALIZOWANY PRZY WSPARCIU MIASTA POZNANIA
Wejście przez bramę przy ul. Zamkowa 3m4
Każde spotkanie rozpoczyna czytanie książki z Wydawnictwa Zakamarki - chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia i eksperymentowania. Druga część spotkania to działanie artystyczne, które związane jest z przeczytaną książką.
Na czerwcowych warsztatach…
… zbliżymy się do upragnionego czasu wakacji, ponieważ akcja najnowszej książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – „Tajemnica kempingu” autorstwa Martina Widmarka, dzieje się właśnie na wakacjach. Na terenie kempingu, gdzie Lasse, Maja i Miranda rozbili namiot, grasuje złodziej. Kto okaże się sprawcą serii osobliwych kradzieży? Przed nami kolejna zagadka do rozwiązania.
Warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat.
Miejsce: Fundacja Mały Dom Kultury, ul. Zamkowa 3/4 Poznań
(dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).
Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.
Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592 lub mailowo:
Kolejne warsztaty odbędą się: 8 lipca, 5 sierpnia.
Projekt ten realizowany jest przy wsparciu Miasta Poznania.
Projekt realizuje: Fundacja Mały Dom Kultury
Partner projektu: Wydawnictwo Zakamarki.
Patroni Medialni: Miasto Dzieci, Czas Dzieci, IKS, Dzieci Poznań, Kultura Poznań, Ryms, Qlturka, Radio Afera.
www.mdk.krzyk.pl
6 CZERWCA, ŚRODA, WARSZTATY TAŃCÓW NIEISTNIEJĄCYCH Z JACKIEM I ALICJĄ HAŁAS
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 19.00,
WSTĘP 30 PLN
Wieczór trzeci – dotyczy tańców i gier tanecznych w trójkach i gromadach. Nie bez kozery stanowiły one niegdyś podstawę zabaw dziecięcych ucząc w formie najbardziej naturalnej procesów integracji i odrzucenia oraz funkcjonowania w grupie, posługując się pozawerbalnym językiem ciała i fizycznego kontaktu. Część tych tanecznych gier przetrwała w regionalnych odmianach i śladach. Takowym właśnie poświęcimy czas: baran, hejduk, trojok, krzyżak, kontro.
Integralnym składnikiem warsztatu jest twórczy "współudział" uczestników, którzy stanowią żywą materię doświadczenia. Zarówno jako indywidua wnoszące w proces osobiste zaangażowanie i umiejętności /lub – równie ważne – nieumiejętności/, jak i minispołeczność ze wszelkimi przynależnymi jej wadami i zaletami.
Warsztaty prowadzone będą przez Jacka Hałasa przy żywej, ręcznie wykonywanej muzyce /Alicja i Jacek Hałas/.
Wstęp: jeden warsztat: 30 zł, karnet na dwa spotkania: 50 zł
Zapisy:
9 CZERWCA, SOBOTA, AKADEMIA MAŁEGO DOMU KULTURY – WARSZTATY FILMOWE
MAŁY DOM KULTURY, GODZINY 11-13
Podczas warsztatów wymyślimy filmową historię, przygotujemy scenografię i nakręcimy film. Jak na razie wiadomo, że akcja dzieje się na morzu – samotny statek pruje przez fale, zmierza nie wiadomo dokąd. Kto jest jego załogą, kim jest kapitan, jaki mają cel i gdzie jest kres podróży? – na te i inne pytania wspólnie znajdziemy odpowiedź.
W czasie warsztatów wykorzystamy technikę greenbox. Zobaczymy, jak powstaje film, co jest ważne przy tworzeniu scenografii i w grze aktorów, jak powstają efekty specjalne. Na koniec warsztatów odbędzie się wstępna, przedpremierowa projekcja filmu.
Warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat.
Warsztaty prowadzi: Dominika Olszowy
Zapisy do 7 czerwca.
Cena warsztatów: 25zł/osobę (w przypadku rodzeństwa każde kolejne dziecko 20zł)
SZCZEGÓŁY WWW.MDK.KRZYK.PL
OD 9 CZERWCA DO 1 LIPCA, SOBOTY I NIEDZIELE
MIĘDZY DŹWIĘKAMI – WARSZTATY TWÓRCZEJ PRACY Z DŹWIĘKIEM
MAŁY DOM KULTURY, ZAPISY
Zapraszamy dzieci początkujące oraz grające, w wieku ok. 10-15 lat. Podczas warsztatów stworzymy wraz z młodymi muzykami kompletny utwór od podstaw. Działanie zespołowe będzie świetną okazją do zapoznania się z różnymi technikami komponowania utworu, improwizacji, pracy z innymi muzykami. Będziemy skupiać się na słuchaniu, graniu, wspólnej komunikacji w zespole. Nauczymy się podstawowych pojęć dotyczących rytmiki, dynamiki, harmonii, które pomogą nam w stworzeniu utworu. Użyjemy gitary, basu, perkusji, głosów, oraz wybranych przez naszych uczestników instrumentów - zabawek, przedmiotów wydających ciekawe dźwięki. Na koniec nagramy efekty naszej pracy.
Warsztaty zaczynają się 9 - 10 czerwca i odbywają się w przez trzy kolejne weekendy (zakończenie 1 lipca).
By otrzymać szczegółowe informacje, zgłosić się na warsztaty, lub zadać nam pytanie, prosimy o kontakt na adres e-mail:
Natasza Ptakova - wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Muzyką zajmuje się od najmłodszych lat. Brała udział w wielu projektach muzycznych, a obecnie poszerza horyzonty wraz z poznańskim zespołem Skeng, gdzie oddaje całą swą muzyczną duszę. Entuzjastka barwnych i wpadających w kontrowersję idei.
Robert Wojciechowski – na gitarze gra od trzynastego roku życia. Zawsze marzył o byciu muzykiem, o tym, aby żyć i pracować z muzyką. Jego ulubione gatunki muzyczne to: blues, funk, r&b, jazz, rock. W tej chwili uczestniczy w wielu projektach, m.in. z zespołami Stormy Monday, Taurus, formacją Muffins oraz jest w trakcie realizacji solowej płyty akustycznej gdzie oprócz grania również śpiewa.
Marcel Gawinecki - gitarzysta, basista, od niemal 10 lat zajmuje się muzyką, doskonalił swoją grę na różnych warsztatach, m.in. ISJA w Krakowie. Na co dzień gra w poznańskim The Spire, ponadto zajmuje się solową działalnością, w której muzyką psychodeliczną miesza z rockiem, jazzem czy ambientem.
Maciej Kędziora – perkusista, improwizator, twórca muzyki elektronicznej. Na perkusji gra od 13 roku życia, muzykę za pomocą komputera zaczął tworzyć dwa lata później. Jako perkusista udziela się w zespołach takich jak The Spire, Posoka, Muffins.
12 CZERWCA, WTOREK, PERFORMANCE-ART JAM SESSION NR 4,
KLUB DRAGON, GODZINY 19-23,
WSTĘP WOLNY
Monster Hurricane Wihajster zapraszają na:
Performance-art Jam Session nr4
Otwarta sytuacja. Wymiana myśli, impulsów, zjawisk. Akcja przede wszystkim. Uknuta w zaciszu domowym przyniesiona jak w pudełku by ujawnić raz pierwszy lub spontaniczna, improwizowana.
miejsce: klub Dragon
data: 12.06.2012
wytyczne:
start 19:00 finisz 23:00
1.Klub Dragon udostępnia przestrzenie :
BAR GŁÓWNY: scenę na parterze, powierzchnię baru, dziedziniec dolny
BAR MORDOR(piwnica)
2.Do dyspozycji na scenie w przestrzeni GŁÓWNEGO BARU są następujące sprzęty:
nagłośnienie
mikrofon
projektor multimedialny
3.Akcje mogą odbywać się równolegle w w/w miejscach.
4.Przygotowanie do performance powinno trwać max. 15 min.
5. O długości akcji/performance decydują wykonawcy.
6. Nie wolno przestawiać mebli oraz gości klubu bez wcześniejszego uzgodnienia.
7. Trzeba się zastosować do podstawowych zasad BHP czyli nie podpalać, nie dewastować sprzętu klubowego, nie wprowadzać zagrożenia dla gości klubu Dragon itp.itd.
8.Zgłoszenia na adres lub u Mony za barem w nd. i pn. od godz:19:00.
9.Zgłoszenie jest niekonieczne acz przydatne w orientacyjnym ułożeniu planu wieczoru.
10.Spontaniczne wybryki mile widziane, choć jest ryzyko braku czasu/miejsca.
11.Na plakatach są pola wypunktowane by samemu się dopisać (szukajcie na mieście). Można również plakat pobrać w Dragonie wpisać się i powiesić w miejscu przez siebie wybranym.
12. Bawić się dobrze!
16 MAJA, SOBOTA, WERNISAŻ WYSTAWY „RYSUNEK Z WYOBRAŹNI”
MAŁY DOM KULTURY, GODZINA 19.00,
WSTĘP WOLNY
Albert Tyrała " Rysunek z wyobraźni"
słowo od autora:
"Cykl tych rysunków powstał w okresie 12.2010 - 12.2011.
Jest próbą spojrzenia na człowieka, odnalezienia jego wewnętrznego krajobrazu. Główną intencją było stworzenie rysunków mających wciągnąć widza "do środka" i uruchomić jego własną wyobraźnię, wywołanie emocji u obserwatora, zawsze innych, jako że zestaw naszych skojarzeń jest indywidualny dla każdego człowieka".
21 CZERWCA, CZWARTEK, DISASTER PARTY – NOC ŚWIĘTOJAŃSKA,
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 21.00,
WSTĘP WOLNY
PROGRAM KONCERTOWY
cienka biała linia Dragon -Meskalina
(na wszystkie koncerty wstęp wolny)
5 CZERWCA, WTOREK, HUBER ZEMLER – MOPED,
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 19.00,
WSTĘP WOLNY
„Moped” po angielsku oznacza motorower. Jest to również tytuł pierwszego autorskiego albumu warszawskiego perkusisty Huberta Zemlera. Skąd pomysł na nagranie płyty muzyką improwizowaną na instrumentach perkusyjnych obsługiwanych przez jednego muzyka? Wszystko zaczęło się latem 2009 roku. Wtedy to Hubert Zemler otrzymał propozycję wyjazdu na międzynarodowe Igrzyska Delfickie do Korei Południowej, które są wzorowaną na greckiej Olimpiadzie imprezą skierowaną do ludzi sztuki. Wśród wielu dyscyplin (malarstwo, taniec, teatr, śpiew, rzeźba, fotografia, architektura ) znalazło się miejsce na kategorię perkusja solo. Z racji swojego akademickiego wykształcenia muzycznego, zamiłowania do muzyki współczesnej oraz doświadczenia zdobytego w graniu jazzu, idea występu solowego wydała się Hubertowi doskonałą okazją do rozpoczęcia nowego etapu na ścieżce swojego muzycznego rozwoju. Delfiada w Korei, w której brało udział przeszło tysiąc uczestników z około pięćdziesięciu krajów, okazała się inspirującym wydarzeniem. Mierząc się z kilkunastoma perkusistami, reprezentującymi różne kultury (od Portugalii, przez Mongolię, Indie, Filipiny, Japonię, Uzbekistan po Chiny czy Koreę), Hubert Zemler zaprezentował program, który pozwolił mu zdobyć brązowy medal. Zachęcony sukcesem, po powrocie do kraju, postanowił kontynuować i rozwijać ideę koncertów improwizowanych na instrumentach perkusyjnych. Pierwszy taki koncert zagrał w klubie „Nowy Wspaniały Świat” w czerwcu 2010 roku. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, co natchnęło go do przygotowania kolejnego programu i uwiecznienia go w postaci nagrania.
Koncert, o którym mowa, odbył się w styczniu 2011 roku, w warszawskim klubie
„Chłodna 25”, a materiał z tego występu mogą Państwo usłyszeć na płycie „Moped”.
Hubert Zemler „Moped”. 2011, supported by Lado 4, limitowana edycja 500 egzemplarzy.
Lista utworów:
1. Z deszczu pod rynnę
2. Dwie lewe nogi
3. Noc na kopie Cwila
4. Uebung macht den Meister
5. Pan Kupiński na Księżycu
Hubert Zemler – perkusista urodzony w 1980 roku w Warszawie. Aktywny uczestnik
warszawskiej sceny muzyki niezależnej. Ceniony sideman. Naukę muzyki rozpoczął w 1987 roku w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Pierwszym jego instrumentem był fortepian, lecz po trzech latach nauki zmienił przedmiot główny na perkusję. Początkowo zgłębiał tajniki muzyki klasycznej, by pod koniec lat dziewięćdziesiątych zainteresować się jazzem. W roku 1999 rozpoczął studia w klasie perkusji w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym okresie jego zainteresowania muzyczne obejmowały jazz, muzykę współczesną i improwizację. Z tego okresu pochodzą nagrania zespołu TRIA, do którego należeli również saksofonista Bronisław Szałanski i perkusista Roman Slefarski, i który nawiązywał do amerykanskiej awangardy jazzowej lat sześćdziesiątych. W latach 2002-2003 Zemler wraz z bratem – gitarzystą Konradem Zemlerem, saksofonistą Radosławem Nowickim i kontrabasistą Wojciechem Pulcynem odbył trasę koncertową po krajach Bliskiego Wschodu (Syria, Jordania, Egipt, Liban) promującą muzykę Krzysztofa Komedy. Przez następne lata współpracował z muzykami pochodzącymi z bardzo wielu, czasem odległych, muzycznych światów. Od orkiestr symfonicznych (Sinfonia Varsovia, Opera Narodowa) przez jazz (Zbigniew Namysłowski, Wojciech Staroniewicz), Word music (Rei Ceballo & Calle Sol, Ritmodelia), rock i blues (Incarnations, Neurasja), ambitny pop w zespole Natu, po muzykę współczesną (Tadeusz Wielecki, Zdzisław Piernik, Artura Bumsteinas) i improwizowaną (Horny Trees, Kapacitron). Zdobycie brązowego medalu na międzynarodowych igrzyskach delfickich w Korei Południowej w 2009 roku, natchnęło go do grania solowych koncertów improwizowanych na perkusji. Koncert Huberta Zemlera z warszawskiego klubu „Chłodna 25” został zarejestrowany i w grudniu 2011 roku wydany nakładem oficyny wydawniczej Lado ABC jako album „Moped”.
13 CZERWCA, ŚRODA, AN ON BAST,
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 23.00,
WSTĘP WOLNY
An On Bast (Anna Suda) zaczęła tworzyć muzykę elektroniczną w 2005 roku, ale jej przygoda z muzyką rozpoczęła się na długo wcześniej, w wieku czterech lat, gdy rozpoczęła naukę gry na pianinie. Pierwszy swój album zatytułowany WELCOME SCISSORS, An On Bast wydała w maju 2006 rok. Drugi - HAPPY-GO-LUCKY - został już wydany we wrześniu tego samego roku przez wydawnictwo Etalabel - polski netlabel eksperymentalnej muzyki
elektronicznejW październiku 2006 roku An On Bast była uczestniczką Red Bull Music Academy w Melbourne. W 2008 wychodzi album WORDS ARE DEAD dla londyńskiej wytwórni Rednetic. Zafascynowana taneczną energią w 2009 roku wydaje EP CALYPSO (La Folia Recordings/USA ), utrzymaną w klimacie minimal techno oraz UPON THE DEW DROP EP (2010).
vj Phovid (Julia Ruminiecka) - Obszary działań poznanianki to fotografia, grafika i wideo, jej projekty są abstrakcyjne, wykorzystują technikę animacji poklatkowej, nagrania dokonywane uszkodzonym aparatem lub wtórnie zniekształcone, powstałe ciągi łączone są kodem nastroju i emocji oraz najprostszymi metodami cyfrowymi, jako wizualizacje towarzyszące muzyce.
WWW.ANONBAST.COM
24 CZERWCA, NIEDZIELA, MOORYC,
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 22.00,
WSTĘP WOLNY
Mooryc (Maurycy Zimmermann) jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej - ukończył lutnictwo w 2009 roku, muzyką elektroniczną zajmuje się od czterech lat. Pierwszą epkę wydał we wrześniu 2008 roku w Apparition Recordings, sublabelu Levitate Records, należącego do Jacoba Seville'a. Druga - "NX9" - ukazała się we włoskiej wytwórni Miraloop. Utwory zamieszczone na obydwu płytach są raczej spokojne, płynnie przechodzą od ambientu do IDM. Choć ostatnie nagrania Mooryca zbliżają się do gatunku muzyki klubowej, nadal cherakteryzują się subtelnością i łagodnością. Rzadko usłyszymy agresywne brzmienia, jednak na koncertach artysta gra utwory mocniejsze, lepiej wpasowujące się w przestrzenie, w których publiczność ma ochotę potańczyć.
28 CZERWCA, CZWARTEK, BARTOSZ SZCZĘSNY,
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 22.00,
WSTĘP WOLNY
Bartosz Szczęsny - prowadzi swój solowy projekt (w 2010 wydał swoją EP na labelu brennnessel), współtworzy projekt Rebeka, okazjonalnie gra z zespołem Kamp. Tylko w 2011 grał na festiwalu SXSW w Austin (wraz z Kamp), na festiwalu The Great Escape w Brighton (projekt Rebeka), Europavox w Clerrmont-Ferrand (wraz z Kamp), był jedynym artystą na Burn Selector Festival, który występował dwa dni pod rząd (pierwszego dnia solowo, drugiego w projekcie Rebeka), zagrał (także dwa razy) na festiwalu Heineken Open`er (Rebeka oraz Adre`N`Alin). Supportował takie gwiazdy jak Bonobo, M83, Nicolas Jaar czy We Have Band.
soundcloud.com/b-szczesny
www.facebook.com/b.szczesny.music
www.myspace.com/bszczesny