Wydarzenia

Dragon Folk Fest vol.II

01.10.2011

Fundacja Mały Dom Kultury, Klub Dragon, Etnoteka.pl zapraszają na:Dragon Folk Fest vol.II


1 PAŹDZIERNIKA 2011 Klub Dragon (Poznań, ul. Zamkowa 3)
Dragon Folk Fest to nowy projekt fundacji Mały Dom Kultury, Subiektywnej Kolekcji Rękodzieła i Muzyki Etnoteka.pl oraz przyjaciół i współpracowników Klubu Dragon – wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie Poznania. Podczas pierwszej, czerwcowej edycji festiwalu w przestrzeniach Dragona zagrały zespoły związane z poznańską sceną folkową oraz stali bywalcy klubu. Impreza przyciągnęła tłumy miłośników muzyki nawiązującej do ludowej tradycji, przy okazji udowadniając, że w sercu Wielkopolski działa prężne środowisko doskonałych artystów, a zapotrzebowanie na muzykę źródeł ciągle rośnie.Po bardzo udanej pierwszej edycji Dragon Folk Fest organizatorzy postanowili sięgnąć dalej, tym razem zapraszając do Poznania wybitne osobistości sceny World Music. Obok nich znajdzie się jednak również miejsce dla wyróżniających się rodzimych zespołów, wyłonionych w drodze konkursu. Szykuje się zatem wyjątkowa impreza łącząca występy najbardziej obiecujących artystów nurtu etno/folk z Polski z koncertami światowych legend. Wieczorne granie na żywo płynnie przejdzie w nocną zabawę taneczną, oczywiście w etnicznych rytmach z całego świata. Wszystko to odbędzie się w przyjaznej atmosferze, bez biletów, stylistycznych podziałów, w klimatycznej, staromiejskiej przestrzeni Klubu Dragon.


RAMOWY PROGRAM IMPREZY:

12.00 JARMARK RĘKODZIEŁA 

15.00 BAŁKAŃSKI GRILL17.00 - koncerty finalistów konkursu o Złotą Fujarę: NOWY FOLKLOR AFRO-POLSKI (taneczna fuzja weselnej muzyki z wielkopolskiego regionu kozła i Burkina Faso - zob. video), CZAROLIJA (tradycyjne pieśni liryczne i obrzędowe; zob. myspace), DOBROTO (połączenie zespołów Tygiel Folk Banda i Kadarka)

21:00 - SAINKHO NAMTCHYLAK I GARLO’S BAND

22.30 - Etno After Party - DJ Balkan i DJ Empe


Niestety z powodów zdrowotnych nie wystąpi zapowiadany wcześniej Fily Sako.

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA!
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na koncerty gwiazd festiwalu będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.
Wejściówki będą dostępne w klubie Dragon od 18 września. Jedna osoba może pobrać max 4 wejściówki.
Dla osób spoza Poznania możliwość mailowej rezerwacji wejściówek

PATRONI MEDIALNI:
RADIO AFERA, WTK, EPOZNAN.PL, FOLK24.PL, ETNOSYSTEM.PL, ETNOSERPENT.PL, FRESHMAG, INDEPENDENT, BALCONY.TV

GWIAZDA FESTIWALU:
SAINKHO & GARLO
Sainkho Namtchylak and Garlo's band- "Go to Tuva!"
Skład:
Bubu Boirie: Violin & Sanshin
Fred Girard: Drums
Garlo: Bass laptop & Voice
Sainkho Namtchylak: Voice

Muzyka tworzona przez powyższą grupę to mix rocka, elektro, Word Music oraz własnego, niepowtarzalnego stylu Sainkho. Pierwszy singiel duetu Sainkho & Garlo z płyty Go to Tuva “ Ider Inek Internet” został wypuszczony w lipcu 2011r. Pierwszy europejski koncert miał miejsce w miejscowości Padova we Włoszech 3 sierpnia 2011 roku, drugi odbędzie się w Poznaniu 1 października na Dragon Folk Fest II. Wcześniej, w lipcu, koncertowali na festiwalach w Rosji (Tuva, Syberia, ST Petersburg).

SAINKHO NAMTCHYLAK
Urodzona w Republice Tuva (południowa Syberia). Śpiewać zaczęła w 1975 roku w zespole "Sayani" w Tuvie. Ukończyła wyższą szkołę muzyczną oraz Gnesin Academy w Moskwie w 1989 roku; dwa lata później przeprowadziła się do Wiednia. Jej udział można zauważyć w wielu interesujących projektach; wraz z muzykami i śpiewakami jazz i world music wydała ponad 30 albumów we współpracy z różnymi wytwórniami w Europie, Kanadzie, Japonii i Chinach.
Muzyka tradycyjna jest tylko jednym z aspektów niesamowitej podróży, jaką odbyła jej dusza nomady z dala od rodzimej ziemi, wiodąca przez film, performance, elektronikę, improwizację, dance i world music, przesycając twórczość jej własnym uduchowieniem, syberyjskim folklorem oraz Buddyjskimi rytuałami pozwalającymi poszerzać jej niesamowite zdolności wokalne.
Jednym z jej pierwszych muzycznych doświadczeń był khoomei, niezwykły śpiew, pełen podtekstów, praktykowany w Azji centralnej. Dzięki tej technice nie mniej niż cztery wysokości głosu są jednocześnie harmonijnie uwalniane. Sugestywne i mistyczne, przyzywa duchy szamanów, przenosi jej duszę na stepy i zaprasza, porywa w jej indywidualną, głęboko personalną podróż.

FINALIŚCI KONKURSU O ZŁOTĄ FUJARĘ:
Nowy Folklor Afro-Polski to multikulturowy projekt Macieja Mustafy Giżejewskiego,
łączący tradycyjne wielkopolskie melodie weselne z afro-karaibskim transowym beatem.
Muzyka zespołu jest mieszanka dźwięków, języków i tańców z tradycji wielkopolskiego regionu kozła, Kuby, Kongo, Chile, Brazylii i Meksyku.
Całość jest przefiltrowana przez miejskie brzmienia tanecznej elektroniki wykonywanej na akustycznych instrumentach.

Zespół Czarolija to przede wszystkim historia kilkunastu kobiet, które w 2000 r. zachęcone inicjatywą i pod kierunkiem Barbary Wilińskiej, zaczęły się spotykać i wspólnie śpiewać przy Osiedlowym Klubie Kopernik w Poznaniu. Skład grupy się zmieniał - kobiety i dziewczęta w przeróżnym wieku przychodziły i odchodziły, wzbogacając historię zespołu częścią siebie. Od 2006 roku lat zespół Czarolija tworzy grupa 10 kobiet w różnym wieku i o rożnych zawodach, które łączy wspólna pasja: śpiew i zainteresowanie kulturą ludową. Wykonują utwory w języku polskim, bułgarskim, serbskim, ukraińskim, rosyjskim, macedońskim, hiszpańskim, angielskim, śpiewając a cappella z wykorzystaniem archaicznych technik śpiewu. W ich repertuarze znajdują się m.in. tradycyjne pieśni liryczne i obrzędowe: kolędy, wiesnianki, pieśni weselne, sobótkowe, a także pieśni europejskiego średniowiecza. Najwięcej radości daje im jednak śpiewanie wielogłosu bałkańskiego. Zespół ma za sobą szereg koncertów dla środowiska poznańskiego i dwa występy charytatywne w Czarnkowie. Szczególnie ważne momenty to wyróżnienie otrzymane za wykonanie pieśni wschodniosłowiańskich podczas IV Poznańskiego Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w 2008 r. oraz koncert na inauguracji Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej Mediations Biennale 2008 w Poznaniu.
 Prowadząca: Barbara Wilińska, Członkinie: Hanna Górnicka, Ela Krajna, Bogusia Kulpińska, Agnieszka Matysiak, Agnieszka Rogaczewska-Foryś, Ala Pokojska, Ola Suwalska, Grażyna Sznajder, Marta Wnukiewicz,
DOBROTO - subtelny mariaż wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza bałkanów i krajów bliskiego wschodu. Tradycyjne pieśni Ukrainy w nowych melodyjnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje. Jest to wynik współpracy części instrumentalistów zespołu Tygiel Folk Banda oraz czterech Ukrainek ( Kadarka, Poghanki ), które tradycje wspólnego śpiewania pamiętają jeszcze z rodzinnych domów, a to czyni ich śpiew bardzo
autentycznym. Międzykulturowy pomost, muzyczny koloryt oraz uniwersalny język, czyli muzyka jako samo dobro. DOBROTO.

 

loading...