4 LIPCA, PONIEDZIAŁEK, LITERACKA NASIADÓWKAMAŁY DOM KULTURY, START: 19:00
WSTĘP WOLNY
Zaczynamy wakacyjne spotkania około literackie pod przewodnictwem Edwarda Pasewicza.
Na pierwszej LITERACKIEJ NASIADÓWCE będziemy gościć Piotra Bikonta i Macieja Piotra Prusa.
O godzinie 19.00 na scenie głównej pokaz filmu Piotra Bikonta "Żnin- Paryż- Wenecja, czyli sceny z życia prowincji” - z Grażyną Gradoń i Stanisławem Manturzewskimn, TVP 1, 1993oraz fragmenty filmu " Klub Piękny Pies". Po filmach na dragonowym dziedzińcu mówić będziemy o "Maus" ("Maus" Wydawnictwo POST, tłumaczenie: Piotr Bikont).
”Maus” to jedna z najważniejszych powieści graficznych w historii tego medium. Dzieło mistrzowskie, odważne pod względem formy i treści, jest próbą zrozumienia historii XX wieku z perspektywy indywidualnych ludzkich losów. „Maus”, jako pierwszy komiks w historii, został uhonorowany nagrodą Pulitzera w 1992 roku. Nowa edycja komiksu „Maus” zawiera oba tomy w jednym zbiorczym wydaniu.
Pierwsza część „Mausa” wprowadza czytelnika w świat trudnych relacji rodzinnych łączących Władka Szpigelmana i jego syna Arta. Komiks opowiada historię Władka z okresu jego życia w Polsce w Bielsku Białej, na krótko przed wybuchem wojny i po wkroczeniu Niemców do Polski. W drugiej części Władek kontynuuje swoją opowieść od momentu, gdy trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Piotr Bikont - z wykształcenia reżyser filmowy, autor filmów dokumentalnych (m.in. o Okrągłym Stole i opozycji demokratycznej) publicysta i reżyser teatralny. W latach 70. i 80. aktywny działacz opozycji. Najbardziej znany jako połowa duetu publicystów kulinarnych tworzonego z Robertem Makłowiczem, publikującego we Wprost (w latach 2002-2005), a następnie w Newsweek Polska (od 2005). Współautor z Makłowiczem książek: Dialogi języka z podniebieniem (Znak) i Listy pieczętowane sosem."Stół z Niepowyłamywanymi Nogami" (Znak). Autor przewodnika kulinarnego po Polsce "Nawigator Kulinarny".
Maciej Piotr Prus (ur. 1958) – poeta, pisarz, dziennikarz. Wydał dwa tomiki wierszy, tom opowiadań (Błędnik) i powieść (Kukły). Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Max” i tygodnika „Przekrój”. Mieszka w Krakowie.
5 LIPCA, WTOREK, KUGEL/POSTAREMCZAK/WÓJCIŃSKI
MAŁY DOM KULTURY, START: 20:00
BILETY 15ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY, 20ZŁ W DNIU KONCERTU
KONCERT Z CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY
Liderem trio jest basista Ksawery Wójciński, znany choćby z projektów Hera Wacława Zimpla oraz Nuntium Roberta Kusiołka. To jego kompozycje - odwołujące się do jazzu, muzyki współczesnej, ale i world music - stanowią podstawę i punkt wyjścia dla improwizacji zespołu. Wszyscy instrumentaliści znają się świetnie z muzycznej sceny - współtworzą rozmaite muzyczne zespoły, z których jednak tylko te dwa (Hera i Nuntium) doczekały się płytowych realizacji.
Klaus Kugel - jeden z najbardziej cenionych i doświadczonych niemieckich perkusistów. Ukończył School of Jazz w Monachium. W roku 1989 rozpoczął trwającą po dziś dzień współpracę z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem (m.in w ramach Ganelin Trio Priority). Stały współpracownik całej plejady najwybitniejszych jazzowych awangardzistów - grał i nagrywał m.in. z Karlem Bergerem, Tomaszem Stańko, Charlim Mariano, Kentem Carterem, Michelem Pilzem, Theo Jörgensmannem, Kennym Wheelerem, Bobo Stensonem, Glenem Moorem, Stevem Swellem, Sabirem Mateenem, Robertem Dickiem, Kenem Filiano, Peterem Evansem, Brucem Eisenbeilem, Perrym Robinsonem, Albrechtem Maurerem, Arkadym Shilkloperem, Sironem, Ericiem Vloeimansem, Burtonem Greenem, Hilliardem Greenem, Vijay'em Iyerem, Charlesem Gaylem, Johnem Lindbergiem, Herbem Robertsonem, Louie Belogenisem, Matthew Shippem, Williamem Parkerem, Bobbym Few.
www.klauskugel.com
Paweł Postaremczak - saksofonista znany ze współpracy z Mikołajem Trzaską, formacją Snowman i Emergency. Jest wyrazistą postacią na polskiej scenie muzyki improwizowanej, odnajdując swój osobisty głos w oparciu o szeroko rozumianą tradycję jazzową. W 2008 roku wraz z zespołem Snowman, nakładem wytworni Kartel Music, wydał swoją debiutancką płytę "Lazy".
Ksawery Wójciński - kontrabasista. Jest absolwentem Bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny muzyki improwizowanej, eksperymentując z brzmieniem i forma. Współpracował w ramach różnych projektów z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Markiem Tokarem, Tomaszem Duda, Robertem Raszem.
www.myspace.com/ksawerywojcinski
12 LIPCA, WTOREK, HALF PAST MOMENT
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00
WSTĘP WOLNY
Michał Kózka: gitara
Marcin Cygler: bas
Konrad Mikołajczyk: akordeon
Jakub Nowszy: perkusja
Paulina Ślusarek: wokal
Half Past Moment to cztery charaktery i charakterek z Poznania. W pełnym składzie działają od roku 2008 , aczkolwiek historia zespołu sięga znacznie dalej. Początkowo jako projekt gitarzysty Michała Kózki i wokalistki Pauliny Ślusarek, HPM istniało głównie w przestrzeni wirtualnej, wędrując światłowodem tam i z powrotem na odcinku Polska-Irlandia. Utwory komponowane i rejestrowane w warunkach domowych, dosłownie „z zupą na kolanie”, coraz częściej domagały się od twórców kolejnych, bardziej odważnych kroków. Ostatecznie duet zamienił się w kwintet, z Kubą Nowyszem na perkusji, Marcinem Cyglerem na basie oraz Konradem Mikołajczykiem na akordeonie, Michał i Paulina pozostali tradycyjnie niezmiennie na posterunku.
Muzyka Half Past Moment balansuje na pograniczu wielu gatunków, to materia, która stale się zmienia i rozciąga, przybierając nieskończenie wiele kształtów i póz. Służy temu by materializować emocje, uczucia, świat zarówno ten bliski jak i daleki, oczywisty i nierzeczywisty. Tutaj dźwięki oddychają i krążą pod skórą, czasem egzystencjalnie a czasem drapieżnie. Wszystko to zamknęli na krążku Solar Intoxication, jeszcze więcej otwierają na koncertach.
14 LIPCA, CZWARTEK, SILENT DISCO
KLUB DRAGON, START: 22:00
WSTĘP WOLNY, WYPOŻYCZENIE SŁUCHAWEK: 15ZŁ
Silent Disco Team - poznański kolektyw muzyczny, który tworzą muzycy alternatywnej formacji Snowman oraz przyjaciele.
Cicha impreza jest nowym i jedynym w swoim rodzaju pomysłem, przy którym system nagłośnieniowy na festiwalach i w klubach wydaje się być niepotrzebny! Na jego miejsce dajemy każdemu uczestnikowi parę bezprzewodowych słuchawek, dzięki którym można słuchać muzyki. 1, 2 lub 3 DJ-ów grających jednocześnie na 3 osobnych kanałach, co sprawia że każdy może słuchać muzyki na którą ma w danej chwili ochotę. Nie podoba ci się muzyka puszczana przez pierwszego dj-a? Po prostu przełączasz na drugi lub trzeci kanał.
Wyobraź sobie, jesteś otoczony przez setki osób, które tańczą i śpiewają, ale nie słychać muzyki! Wyobraź sobie, słyszysz grupę ludzi śpiewających równocześnie dwie różne piosenki. SD jest naprawdę niezapomnianym i wyjątkowym przeżyciem!