Wydarzenia

Klub Dragon do końca maja

19-31.05.2012

 

19 MAJA, SOBOTA, SZA/ZA POLAŃSKI,
KLUB DRAGON- DZIEDZINIEC, START GODZINA 20.30,
WSTĘP WOLNY

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
ROMANA POLAŃSKIEGO
z muzyką na żywo w wykonaniu eksperymentalnego duetu SzaZa

Na tle wszystkich dzieł Romana Polańskiego, filmy krótkometrażowe należą do najrzadziej
prezentowanych. Tym czasem, w latach 1958 - 1962, jako student Łódzkiej Filmówki w okresie jej największej świetności, reżyser zrealizował całą serię krótkich filmów: od przekornych ćwiczeń warsztatowych, takich jak Morderstwo (1957) i Uśmiech zębiczny (1957), przez metaforyczne Rozbijemy zabawę (1957) i Ssaki (1962), aż do Dwóch ludzi z szafą (1958), który to film przyniósł Polańskiemu międzynarodowy rozgłos.

Etiudy noszą znamiona surrealistycznego i nierzadko mrocznego stylu, który reżyser ujawni w przyszłości; jego geniuszu narracyjnego oraz niestrudzonego poszukiwania prawdy o ludzkiej naturze – jakkolwiek okrutna i bezlitosna nie miałaby się okazać. Ten sam groteskowy i często niepokojący świat wczesnych filmów Polańskiego, w połączeniu z precyzyjną i pomysłową reżyserią są elementami, które można odnaleźć w jego późniejszych arcydziełach, takich jak Dziecko Rosemary, Chinatown czy Pianista.

Sza/Za (Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki) są muzykami, improwizatorami i promotorami kultury na warszawskiej scenie muzycznej i w niezależnych ośrodkach sztuki od roku 1999. Do pokazu, skomponowali specjalnie podkład muzyczny, zainspirowany dokonaniami Komedy.

Muzyka Sza/Zy jest niezwykłym połączeniem hałasu i ciszy, popu i współczesnej muzyki kameralnej; piękna i brzydoty w dźwiękach; mądrości i naiwnej beztroski. Używając klarnetu, skrzypiec, analogowych „loops” oraz delikatnych efektów dźwiękowych, muzycy usiłują zamazać granice pomiędzy tymi wartościami oraz “wyzwolić” zarówno scenę, jak i publiczność od utartych i sprawdzonych oczekiwań kulturowych.

WWW.SZAZA.PL

 

 

19 MAJA, SOBOTA,
S Y R E N A  E X P R E S S | P O R N O  G R O O V E S 
SCENA GŁÓWNA, START PO SZA/ZA POLAŃSKI
WSTĘP WOLNY

S Y R E N A  E X P R E S S | P O R N O  G R O O V E S 

Znane/nieznane obszary erotycznego wyzwolenia sfery dźwięku. Centymetr po centymetrze. Oddech po oddechu. Decybel po decybelu. Czysta erotyka i kwintesencja wyzwolenia seksualnego zapisana dźwiękiem w selekcji Syreny Express. Krócej - muzyka zmysłowej kinematografii - Deep Throat, Vampiros Lesbos, Emanuelle, Lialeh czy Bilitis. Rozluźnij się... W końcu się rozluźnij...

S Y R E N A  E X P R E S S - zderzenie dwóch temperamentów i dwóch wizji muzycznych.
Kolektyw debiutował w 2010 w warszawskich Delikatesach. Od października 2011 roku prowadzi radosną i niczym nieskrępowaną działalność artystyczną w Poznaniu, współpracując z klubami Dragon, Meskalina i Fabrika. Podsumowaniem ich dotychczasowych dokonań zajął się niedawno Bumi Phillips w audycji Pompon Night Radio Roxy FM. Z racji tego, że muzyki lepiej słuchać niż o niej czytać, dużo więcej informacji na:

www.soundcloud.com.syrenaexpress
www.mixcloud.com/syrenaexpress
www.soundcloud.com/pompon/pompon-night-radio-roxy-syrena-express
www.facebook.com/syrenaexpress

 

 

20 MAJA, NIEDZIELA, NOWE NURTY KLUBOWO – POZEN,
ZESPÓŁ NOIKO,
DZIEDZINIEC KLUBU DRAGON, START GODZINA 15.30,
WSTEP WOLNY

W RAMACH IMPREZY WARTE POZNANIA

NOWE NURTY KLUBOWE – POZEN
6 MIEJSC, 12 GODZIN MUZYKI NON STOP, BEZ OGRANICZENIA- WSTĘP WOLNY
W RAMACH IMPREZY WARTE POZNANIA.

POZEN to informator klubowy, ale również kulturalny, który ukazuje się raz w miesiącu.
POZEN to wspólna inicjatywa poznańskich klubów, w których bujnie rozwija się życie kulturalne.
POZEN to wskazówka dla poszukiwaczy ciekawych wydarzeń.

PROGRAM KONCERTÓW I LIVE ACTÓW NOWE NURTY KLUBOWE- POZEN ZOSTAŁ TAK STWORZONY ABY SŁUCHACZE MOGLI WĘDRUJĄC PO MIEJŚCIE WZIĄĆ UDZIAŁ WE WSZYSTKICH WYDARZENIACH BEZ OBAWY, ŻE COŚ ICH OMINIE.
15.30 KLUB DRAGON
17.00 KLUBOKAWIARNIA MESKALINA
18.30 TANNERS
20.00 KISIELICE
21.30 KLUB FABRIKA
23.00 KLUB OPCJA

NOIKO to Michał Kędziora, zaczynający śpiewając, grając na gitarze i bębnach  w kilku garażowych zespołach, później wpółtworzący Spoonboys. Jako NOIKO tworzy instrumentalne lo-fi kolaże, utkane z licznych sampli, dźwięków klarnetu, gitary, perkusjonaliów, cymbałków, pianina oraz przeróżnych elektronicznych wirtualnych instrumentów.

Od początków działalności projekt NOIKO związany jest ze sceną Warsaw Electronic Festiwal, w ramach której prezentował swoją twórczość zarówno grając na żywo jak i publikując na składankach.

Poza NOIKO artysta współtworzy inne, odbiegające od siebie stylistycznie projekty: hau, duet hau_mikael oraz zespoły The Homeless Band ( z którym grał na żywo muzykę do spektaklu teatru Napięcie pt. „Przewodnik dla bezdomnych”) i Skate Moss.
Na żywo Noiko to kwartet: Michał Kędziora obsługujący loopy i grający na klarnecie, Łukasz Maciejewski na gramofonie, Adam Pysklak na perkusji i Tomasz Krokocki generujący wizualizacje.

NOIKO - “HONEY” | ETA-CD 018
Noiko - Honey to debiutancki album zawierający dziesięć instrumentalnych lo-fi kolaży utkanych z licznych sampli, dźwięków klarnetu, gitary, perkusjonaliów, cymbałków, pianina oraz przeróżnych elektronicznych wirtualnych instrumentów. Materiał składa się z utworów powstałych na przestrzeni 4 lat. Większość dźwięków autor nagrał we własnym mieszkaniu, a sporadyczne partie poza nim. W kilku utworach wystąpił Łukasz Maciejewski, który obsługuje gramofon. Inspiracją do tworzenia tego typu dźwięków były narodziny córki artysty, która podczas nagrań najczęściej znajdowała się nieopodal.
Album NOIKO został zmasterowany przez Krzysztofa Orluka przy użyciu różnego rodzaju sprzętu analogowego. Warto wspomnieć o prototypowym lampowym urządzeniu nasycania dźwięku, które zostało zbudowane przez Andrzeja Starzyka, twórcę studyjnego Looptrotter Monster Compressor.

Dzięki procesowi zostosowanemu podczas masteringu płyta nabrała niezwykłego analogowego ciepła i dawno niesłyszanej dynamiki. Właśnie te cechy wyróżniają album “HONEY”, szczególnie dziś, gdy pogoń za głośnością produkcji muzycznych stała się podstawową wartością dla wielu artystów.

 


23 MAJA, ŚRODA, WARSZTATY TAŃCÓW NIEISTNIEJĄCYCH Z Jackiem i Alicją Hałas – część druga – tańce wirowe
MAŁY DOM KULTURY, START: 19:00-21:30
WSTĘP: 30PLN (liczba miejsc ograniczona)


Drugi w cyklu warsztat dotyczy tańców wirowych. Terminem tym w Polsce określa się oberka, mazurka i polkę oraz ich regionalne odmiany tańczone w parach. Ich specyfiką i istotą, a zarazem wyróżnikiem tradycyjnej polskiej kultury jest wirowanie, pokrewne najstarszym formom rytualnym, tańcom derwiszy, chasydów czy leczniczemu działaniu tarantelli. Na warsztacie zajmiemy się podstawami tej techniki rekonstruując tańce w rytmach parzystych, trójkowych oraz aksakowych: czardasz czadecki, rus-dwa, zilk, Polak, szołtys.

Warsztaty tańców nieistniejących to autorska propozycja zrekonstruowania kilku polskich tańców ludowych, których ślady pozostały jedynie w zapisach lub nazwie. To również prolegomena do „ludowej praktyki duchowe” poprzez praktykowanie tańców tradycyjnych:
Raz – ja, ja w grupie, potencjał indywidualny jako twórczy składnik wspólnoty
Dwa – para, sublimacja energii jing jang w tańcu wirowym
Trzy – My i Oni, asymilacja Obcego, praktyka otwartości w grupie

Info: domtancapoznan.blogspot.com
Zapisy:
Liczba miejsc ograniczona

Facebook: www.facebook.com/events/13467955666428

 

 

26 MAJA, SOBOTA, DRAGON FOLK FEST,
KLUB DRAGON, JEDNODNIOWY FESTIWAL CAŁODZIENNY,
WSTĘP WOLNY,


Dragon Folk Fest to projekt Fundacji Mały Dom Kultury, Subiektywnej Kolekcji Rękodzieła i Muzyki Etnoteka.pl oraz przyjaciół i współpracowników klubu Dragon.

W 2011 roku odbyły się dwie edycje Dragon Folk Festu. Podczas pierwszej, czerwcowej edycji w przestrzeniach Dragona zagrały zespoły związane z poznańską sceną folkową oraz stali bywalcy klubu. Impreza przyciągnęła tłumy miłośników muzyki nawiązującej do ludowej tradycji, przy okazji udowadniając, że w sercu Wielkopolski działa prężne środowisko doskonałych artystów, a zapotrzebowanie na muzykę źródeł ciągle rośnie. Druga edycja DFF wzbogacona została o wybitne osobistości sceny World Music - wystąpiła Sainkho Namtchylak wraz z Garlo’s Band.

Tegoroczna odsłona Dragon Folk Festu, który odbędzie się już 26 maja, to mocny akcent w postaci koncertu wybitnych przedstawicieli nurtu polskiej muzyki tradycyjnej - KAPELI JANA GACY. W przestrzeni Małego Domu Kultury Klubu Dragon kapela zagra mazurki, oberki i polki z mikroregionu kajockiego. W ramach festiwalu folklor ze swoich stron zaprezentuje również zespół ludowy PRZYSTALANKI z Przystałowic Małych. Odwiedzi nas także wyjątkowy gość – mongolski wokalista i muzyk BOLDBAATAR SUKHDORJI. Oprócz występu festiwalowego, obfitującego w pieśni mongolskiego stepu, śpiewane przy akompaniamencie tradycyjnego instrumentu smyczkowego morin khuur, artysta poprowadzi warsztaty muzyczne, które zaplanowane są na dzień po festiwalu - 27 maja w niedzielę.

Oczywiście kolejny Dragon Folk Fest to także dobrze już znane punkty programu, jakimi są otwierający każdą edycję JARMARK RĘKODZIEŁA, a następnie BAŁKAŃSKI GRILL.

Nie byłoby również tego festiwalu bez KONKURSU O ZŁOTĄ FUJARĘ. Na scenie klubu Dragon zaprezentują się wybrane do finału rodzime zespoły. Festiwal zwieńczy after party –przygotowana specjalnie na tę noc etniczna impreza taneczna.

 

HARMONOGRAM:

12:00 JARMARK - PRZED DRAGONEM
15:00 BAŁKAŃSKI GRILL - DZIEDZINIEC
16:00 PRZYSTALANKI - VIP DZIEDZINIEC
17:00 BOLDBAATAR SUKHDORJI - MDK
18:00 KONKURS O ZŁOTĄ FUJARĘ - SCENA GŁÓWNA

18:00 - 18.30 ZESPÓŁ I - LIA FAIL
18:45 - 19:15 ZESPÓŁ II - INICJATYWA SENTYMENTALNA
19:30 - 20:00ZESPÓŁ III – DUET PASZEK/ABRAVESH

20:30 KAPELA JANA GACY -MDK
22:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW - MDK
22:30 POTAŃCÓWKA - MDK
22:30 AFTERPARTY DJ BALKAN - SCENA GŁÓWNA

 

 

28 MAJA, PONIEDZIAŁEK, MAJKOWSKI/TRZASKA DUO
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00,
BILETY 15/20 PLN

Mike Majkowki - kontrabas
Mikolaj Trzaska – saksofon, klarnet


Mike Majkowski, kontrabas. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of
Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiącyk śmietankę sceny jazzowej Sydney. Pośród nich są między innymi takie formacje jak The Vampires, Arrow, Livewire, The Simon Ferenci Quartet, Farfinkel Pugowski, The Adorables, The Keizer/McGinnest Quintet oraz The Three Omegas.
Ostatnio został członkiem wydziału jazzu na Wollongong Conservatorium of Music.

 

Mikołaj Trzaska, saksofonista, klarnecista, improwizator, kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim oraz grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzy projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, kawratetu klarnetowego IRCHA, członkiem m.in: Resonance - Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

www.trzaska.art.pl/

 


31 MAJA, CZWARTEK, Urlatori e Łobuzzi czyli Krzykacze i Łobuzy
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00,
BILETY 10 PLN


Skład:
Bartolomeo Tyccini- gitary, głos
Michelangelo Bunioni- głos, gitara basowa
Giorgio Rogevicci- perkusja, głos
Natina Fiedorchese- głos, gitara basowa

Czyli co?
Okazjonalny projekt muzyczny powstały z inicjatywy Bartka Tycińskiego (Mitch & Mitch, Paristetris), który wraz z Natalią Fiedorczuk ( Nathalie and the Loners), M.Bunio.S (Dick4Dick) oraz Jerzym Rogiewiczem (Levity, Profesjonalizm) bierze na warsztat włoskie piosenki z lat 60 tych, te znane i te mniej.
Czyli co to oznacza w praktyce?
Trzech przystojnych i utalentowanych amantów, oraz prawdziwa diva. Garść nieskończenie pięknych melodii, energia i szykowne stroje. Piosenki z repertuaru m.in: Adriano Celentano, Miny Mazzini, Rity Pavone, Don Backiego, Drupiego… Jeśli nie wiecie, kim są, to przepraszamy. Muzyka do tańca, do łez, zabawy, rozmyślań, wzruszeń i do pizzy. Więc nie można tego przegapić...
 

loading...