Wydarzenia

Imprezy w Klubie Dragon w czerwcu

03-19.06.201

 

3 CZERWCA, PIĄTEK

SZA/ZA

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 10 ZŁ

KONCERT WSPÓŁORGANIZOWANY PRZEZ FUNDACJĘ MAŁY DOM KULTURY

SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki.

 

 

MUZYKA

Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń – muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień“. Czasem ich występy przybierają formę groteski, mrocznej zabawy, performance’u, a czasem niezwykle poważnej i głębokiej wypowiedzi muzycznej, pozostającej jednak w interakcji z publicznością. Istotne staje się tu samo Bycie muzyków na scenie, obserwacja aktu twórczego, w jego szczerej i prawdziwej formie, nieskrępowanej konwencją koncertu czy spektaklu, uwolnionej.

 

BIO

Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego.

Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K.

Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Swoją muzyką w licznych projektach

wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię

Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski,

Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie,

Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych. Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. W roku 2009 obchodzą dziesięciolecie działalności artystycznej.

 

www.myspace.com/szamburski

www.myspace.com/zakrocki

www.ladoabc.com

 

 

4 CZERWCA, SOBOTA, DRAGON FOLK FEST

START GODZINA 15.00,

WSTĘP WOLNY

 

Ramowy plan imprezy:

15.00 Jarmark Rękodzieła z Beskidu Niskiego

16.00 bałkański grill

18.30 GRUPA WARSZTATOWA ŚPIEWU BAŁKAŃSKIEGO (dziedziniec)

19.15 KAPELA MALISZÓW ( mały dom kultury)

20.00 KAPELA Z ORLICZKA ( scena główna)

21.00 VIDLUNNIA (scena główna)

22.30 after party (DJ BALKAN i DJ EMPE)

Dragon Folk Fest to oddolna inicjatywa prezentująca potencjał poznańskiej sceny etno/folk, a także artystów spoza stolicy Wielkopolski, związanych z wyjątkowym miejscem na kulturalnej mapie Poznania – Klubem Dragon, zawsze otwartym na ludowe dźwięki i wydarzenia z różnych zakątków świata. 

W organizację imprezy włącza się również etnoteka.pl – Subiektywna Kolekcja Rękodzieła i Muzyki. Całe wydarzenie rozpocznie o godzinie 15:00 jarmark rękodzieła z Beskidu Niskiego. Na stoiskach będzie można nabyć wyroby ludowych góralskich artystów. Około godziny 16:00 nastąpi uczta dla ciała – specjalnie na tę okazję w podwórzu klubu Dragon rozpocznie się bałkański grill. Zagrają aż cztery kapele, dla których ludowa tradycja stanowi doskonały punkt wyjścia do twórczej pracy. Organizatorzy Dragon Folk Fest przewidują nagrodę specjalną - „Złotą Fujarę” dla najlepiej prezentującej się grupy. To nietypowe trofeum z pewnością będzie ciekawą pamiątką w dorobku wybranej kapeli. 

Po koncertach, równolegle na dwóch parkietach rozpocznie się elektroniczne after-party w rytmach worldbeat. 

Na Dragon Folk Fest wystąpią: 

GRUPA WARSZTATOWA ŚPIEWU BAŁKAŃSKIEGO – inicjatywa prowadzącej warsztaty Małgosi Wosińskiej (The Tsigunz) oraz akompaniujących muzyków Malwiny Paszek (akordeon, piano, lira korbowa) i Macieja Mustafy Giżejewskiego (bębny obręczowe, darbuka, tapan). Projekt od kilku miesięcy realizowany jest w Małym Domu Kultury Klubu Dragon. Co tydzień uczestniczki warsztatów poznają pieśni z Tracji, Rodopów, Karpat czy Kosowa. W czasie Dragon Folk Festu zabiorą nas na wycieczkę w czasie i przestrzeni na południe Europy… 
 

KAPELA Z ORLICZKA istnieje od 2003r. Ich pierwsze próby i koncerty odbywały się w maleńkiej wsi Orliczko w woj. wielkopolskim. Kapela ma na koncie koncerty w kraju i za granicą oraz wiele nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach (m.in. III nagroda na Mikołajkach Folkowych  w Lublinie w 2007 r.). Repertuar kapeli tworzą nowe interpretacje pieśni i piosenek ludowych. Atutem zespołu są wspaniale ze sobą współbrzmiące białe głosy i całkowicie akustyczne instrumentarium (wiolonczela, trąbka, perkusja, gitara akustyczna, basowa oraz instrumenty perkusyjne). Warte zauważenia i budzące wiele pozytywnych emocji są nowoczesne aranżacje utworów ludowych. Nasze koncerty są barwnym spektaklem, ponieważ czerpiemy z tradycji to, co najcenniejsze – mówią o swojej twórczości sami muzycy.


www.myspace.com/kapelazorliczka

VIDLUNNIA to bardzo świeże zjawisko na poznańskiej scenie. Zespół powstał w 2010 r. Nazwa ta pochodzi z języka ukraińskiego i oznacza 'echo', które ma symbolizować przestrzeń natury i muzyki. Główną inspirację stanowią pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i Polski wyznaczające rytm życia ludzi wsi. „Tęsknimy za dawnym brzmieniem muzyki i obrzędowością czasów naszych babć. Swoją muzyką chcemy przenieść słuchacza do mikrokosmosu tradycyjnej kultury jednocześnie umiejscawiając ją we współczesnym kontekście” – mówią dziewczyny z Vidlunni. Obok śpiewokrzyku i ludowej stylistyki gry na instrumentach, pojawiają się brzmienia syntetyczne, instrumenty związane z kulturą Zachodu wzbogacane instrumentarium z innych kultur tradycyjnych. W tym roku zespół zakwalifikował się do XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia podczas prestiżowego festiwalu „Nowa Tradycja” w Warszawie. 

 

www.myspace.com/vidlunnia


KAPELA MALISZÓW - muzykująca rodzinka z Beskidu Niskiego reprezentuje typowy dla Karpat melanż muzyczny, który od wieków tańcuje od Pogórza po Bałkany. Liderem jest (Ojciec) multiinstrumentalista Jan Malisz, wokalnie wspierany przez partnerkę życiową Edytę i najmłodszą Zuzę. Na skrzypkach - powoli wchodzący w dorosłe, muzyczne życie - syn Kacper. Poprowadzą przez łemkowskie i bojkowskie pagórki, ukraińskie (huculskie) stepy, rumuńskie szczyty Transylwanii, węgierską pusztę, macedońskie pola by na koniec oddać hołd wszędobylskim Celtom. W 2010 roku wydali płytę „Lot nad Karpatami”, zawierającą w połowie kompozycje Jana Malisza inspirowane muzyką Karpat, a w połowie autorską interpretację tematów łemkowskich, bojkowskich, cygańskich, bałkańskich, transylwańskich, macedońskich i innych. Kompozycje z tego albumu będzie można oczywiście usłyszeć podczas poznańskiego występu grupy.
www.myspace.com/kapelamaliszow

 

Po koncertach za konsolą zasiądzie DJ BALKAN i wypuści taneczne rytmy - od bałkańskich dęciaków po pijackie zawodzenia rosyjskich bardów. 

Na drugim parkiecie worldbeat zaproponuje DJ EMPE, od kilku lat prezentujący w poznańskim eterze dźwięki z całego świata. W jego selekcji na tę noc na pewno pojawi się bhangra, nuevo flamenco, asian underground czy etno rap. 

Zapraszamy na wyjątkową podróż po świecie ludowej tradycji - w jeden wieczór, w jednym miejscu, za jeden uśmiech! 

 

 

 

9 CZERWCA, CZWARTEK, TOMASZ BUDZYŃSKI SOLO – odwołany!!!

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 30 ZŁ

Tomasz Budzyński, poeta, malarz i wokalista zespołu ARMIA, znany jest także ze swoich solowych dokonań. Nagrał dwie solowe płyty: "Taniec szkieletów" i "Luna", a lada chwila ukaże się kolejna pt. "Osobliwości". Na koncercie usłyszeć będzie można właśnie najnowsze kompozycje i piosenki, które poprowadzą nas przez krainę pełną przedziwnych istot i uczuć. Minimalizm połączony z apokaliptycznym folkiem, baśniowe światy pomieszane z realizmem magicznym. Obiecujemy artystyczną ucztę.

 

 

 

10 CZERWCA, PIĄTEK, FRED LONGBERG-HOLM/ PIOTR MEŁECH

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 20 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 25 ZŁ W DNIU KONCERTU

KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Fred Lonberg-Holmcello, electronics
Piotr Mełechclarinet, bass clarinet


Fred Lonberg-Holm - wiolonczelista i kompozytor, lider własnych zespołów: Valentine Trio i Lightbox Orxhestra. Urodził się w 1962 roku, studiował w Juilliard School, a później na rozmaitych kursach prowadzonych m.in. przez Anthony'ego Braxtona, Mortona Feldmana, Bunita'ę Marcus i Pauline Oliveros. W 1995 roku przeniósł się do Chicago gdzie szybko podjął współpracę z muzykami tamtejszej sceny jazzowej i postrockowej - jest muzykiem i współtwórcą zespołów The Boxhead Ensemble, The Friction Brothers (z Michael'em Zerang'iem), The Flatlands Collective, Keefe Jackson's Fast Citizens, Joe McPhee Survival Unit III, Peter Brotzmann Chicago Tentet, Frame 4tet, Territory Band. Współpracował z wieloma czołowymi amerykańskimi i europejskimi muzykami sceny jazzowej i free improv wśród których wymienić należy: Jima Bakera, Johna Butchera, Wilberta DeJoode, Axela Doernera, Matsa Gustafssona, Charlotte Hug, Glenna Kotche, Petera Kowalda, Nicole Mitchell, Torstena Mullera, Jima O'Rourke, Jeffa Parkera, Davida Stakenasa, Bena Vida i Michaela Zeranga. Muzyk Vandermark 5 od 2004 roku.

www.lonberg-holm.info/

 

Piotr Mełech - klarnecista, kompozytor, aktywny muzyk poznańskiej sceny improwizowanej (Enterout Trio, Tfaruk Love Communication, The Tsigunz Fanfara Avantura, Lentoid).
Koncertował i nagrywał m.in. z Fredem Lonberg-Holmem, Michaelem Zerangiem, Matsem Gustafssonem, Wacławem Zimplem. Współpracował z Teatrem Strefa Ciszy, a także z
poznańskimi poetami Edwardem Pasewiczem i Szczepanem Kopytem. Współtworzył
grupę teatralną „Kapral feat De Kolt”.


 

11 CZERWCA, SOBOTA, TEATR MIĘDZY POKOLENIAMI

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 18:30

WSTĘP WOLNY


GODZINA 18.30

"Jeden taki dzień"

reżyseria: Julia Szmyt, Bogdan Żyłkowski

scenariusz: fragmenty książki Marii Biłas – Najmrodzkiej i Elżbiety Narbutt "Bigos w papilotach" oraz praca zespołowa

występują: studenci Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie

I LO w Gnieźnie.

 

Przedstawienie "Jeden taki dzień" jest jednym z projektów, które zostały zrealizowane w ramach konkursu "Seniorzy w akcji". "Seniorzy w akcji" to ogólnoposki konkurs dotacyjny, realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę" ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Ideą projektu jest twórcze działanie osób powyżej 55 roku życia z młodzieżą.

"Jeden taki dzień" to z pozoru opowieść o zwykłym, zupełnie normalnym dniu, jakich każdy z nas przeżywa tysiące, ale... no właśnie ALE. Co się może wydarzyć każdego zwykłego dnia?

Jeśli się tylko ma na to siły i ochotę może wydarzyć się zupełnie wszystko.

Niesamowita, niemal dziecięca energia i pasja osób występujących w spektaklu sprawia, że widzowie zostają zaczarowani, otrzymują ogromną dawkę pozytywnej energii, po której wszystko staje się możliwe.


„Jeden taki dzień” to spektakl zrealizowany bez zbędnej scenografii i rekwizytów, oparty przede wszystkim na teatrze zabawy. Widz już po otwarciu kurtyny nie ma wątpliwości, że to jednak jest teatr w pełnym tego słowa rozumieniu ".
(Jarosław Mixer Mikołajczyk, "Seniorzy w akcji – sukces przedsięwzięcia", www. Informacjelokalne. pl, 16.05.2011).

 

 

GODZINA 19.15

"Kochankowie z ulicy Kamiennej – piosenki Agnieszki Osieckiej
scenariusz i reżyseria Bogdan Żyłkowski
współpraca Irena Lipczyńska
kierownictwo muzyczne- Tomasz Mazur
w obsadzie – kochankowie, okularnicy, przebojowcy, działacze, balladziści, spacerowicze

Przedstawienie bucha siłą młodości, wdzięku i piękna. Młodzi aktorzy fantastycznie czują klimat poezji i muzyki. Każda interpretacja kolejnej piosenki słowem gestem, ruchem, śpiewem, uśmiechem jest nowym odkryciem dla widza. Wielokrotnie wzruszyłam się na tym spektaklu, w którym nie brakowało czułości, melancholii i srebrzystego śmiechu. Młodzi ludzie, którzy są głównymi bohaterami tego przedsięwzięcia artystycznego, zdają się mówić nie rezygnuj z marzeń to się opłaca. Nie rezygnuję.

 

14 CZERWCA, WTOREK, THEODOR BASTARD

SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00,

WSTĘP 5 ZŁ

Theodor Bastard jest jednym z najbardziej popularnych obecnie zespołów Rosyjskich. Grana przez nich muzyka plasuje się w kręgach world music, darkwave po trip-hop. Znakiem firmowym zespołu jest niepowtarzalny głos wokalistki: Yany Veta, który swym brzmieniem zahacza o tradycyjne brzmienia arabskie i indyjskie. Dodatkowo sześcioosobowy zespół bawi się ogromną ilością sprzętu elektronicznego, specyficznych instrumentów muzycznych takich jak różne etniczne instrumenty perkusyjne, kazu, saz i wiele innych, zręcznie tworząc tło lub dominując w utworach. Znany i podziwiany w Europie, (ale nie tylko) zespół ma na swoim koncie kilka wyjątkowo udanych płyt, jak choćby album „Pustota”, 2004, na którym przeszywająco smutny, przepiękny wokal oraz stworzone do niego tło muzyczne budują porywające, rozlegle, mroczne krajobrazy.

www.theodorbastard.com/

 

15 CZERWCA, ŚRODA, POSTAREMCZAK/TOKAR/SZPURA

MAŁY DOM KULTURY START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 15 ZŁ W PRZEDSPRZEDAZY ORAZ 20 ZŁ W DNIU KONCERTU

KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY



Mark Tokar (kontrabas), Paweł Szpura (perkusja) i Paweł Postaremczak (saksofony) - trzech muzyków znanych ze współpracy z czołówką polskiej i światowej sceny improwizowanej. Po latach grania ze sobą w różnych konfiguracjach postanawiają zrealizować pomysł, który dojrzewał w nich od dłuższego czasu. W oparciu o ukraińskie pieśni żałobne, z której każda posiada swoje własne, niesamowicie głębokie znaczenie, odkrywają przestrzeń pozwalającą na medytacyjną podróż w głąb muzyki.
 

 

 

18 CZERWCA, SOBOTA, MIKOŁAJ TRZASKA/ TOMASZ SZWELNIK

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00,

BILETY W CENIE 20 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 25ZŁ W DNIU KONCERTU

KONCERT W RAMACH CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY



Rok temu, wspólnie z gdańskim pianistą Tomaszem Szwelnikiem, Mikołaj Trzaska przygotował materiał muzyczny, który ukazał się na płycie “Don’t leave us home alone”. Materiał zawiera wspólne kompozycje inspirowane współczesną kameralistyką. Głównym źródłem z którego czerpiemy natchnienie jest muzyka dodekafonistów (Arnolda Schonberga, Antona Weberna i Albana Berga). Jednak najważniejszą inspiracją jest próba zderzenie muzyki jazzowej z muzyką współczesną.

www.trzaska.art.pl/

 

 

 

19 CZERWCA, NIEDZIELA, ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY,

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 12.30,

WSTĘP 10 ZŁ

W RAMACH DZIAŁAŃ FUNDACJI MAŁY DOM KULTURY

warsztaty dla dzieci i rodziców

(warsztaty trwają około godziny)

 

Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć

w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała

do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

 

Na warsztatach nr 10 ...

… spotkamy się z książką pt. „Księżniczki i smoki”, której autorkami są Christina Björk (tekst) oraz Eva Eriksson (ilustracje). Poznamy wiele młodych księżniczek

i ich zaskakujące przygody ze smokami. To wcale nie jest takie bardzo oczywiste,

że księżniczki boją się smoków, a smoki je porywają.

 

 

Zakamarki Małego Domu Kultury to połączenie działań Fundacji Mały Dom Kultury i Wydawnictwa Zakamarki. Zapraszamy serdecznie.

 

(dla spóźnialskich wejście przez Klub Dragon).

 

Liczba miejsc ograniczona

 

 

 

 

FUNDACJA MAŁY DOM KULTURY ZAPRASZA NA CYKL OPERA OMNIA 2011

W KAŻDĄ NIEDZIELĘ O GODZINIE 18.30 / MAŁY DOM KULTURY/ WSTĘP WOLNY

szczegóły: www.operaomnia.pl

www.mdk.krzyk.pl

loading...