Wydarzenia

Marzec i kwiecień w Klubie Dragon i Małym Domu Kultury

02.03-04.04.2012

PROGRAM KLUBU DRAGON I MAŁEGO DOMU KULTURY MARZEC/KWIECIEŃ 2012

 

2 MARCA, PIĄTEK, POSTAREMCZAK/SZPURA,
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00
BILETY 15/20 PLN

W ramach Festiwalu Nowy Wiek Awangardy
SKŁAD:
Paweł Postaremczak- saksofon
Paweł Szpura - perkusja

Paweł Szpura / Paweł Postaremczak - Tribute to John Coltrane
Projekt dwóch muzyków związanych z kwartetem Hera (Zimpel/Wójciński/Szpura/Postaremczak), poświęcony twórczości Johna Coltrane'a. Paweł Postaremczak (saksofon) i Paweł Szpura (perkusja) tworzą kolaż kompozycji amerykańskiego muzyka oraz własnych. Całość ujęta w przypominającą suitę formę pociąga słuchającego w przestrzeń dzwięków, powodując silne odczuwanie tej mocno transowej muzyki.
Dlaczego duet? Jak sami muzycy twierdzą - to optymalny skład – daje poczucie pełnego panowania nad muzyką, pozwala na swobodę wypowiedzi i nieprzerwany dialog.
nowywiekawangardy.pl

 

9 MARCA, PIĄTEK, DISASTER PARTY
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 21.00
WSTĘP WOLNY
TEMAT: KOCIAKI, KOCIAKI

HAVT&BALKAN naładowani testosteronem jak marcowe koty… poprowadzą tanecznie i arytmicznie ku ekstazie.

 

15 MARCA, CZWARTEK, RESONANCE PROJEKT
POZNAŃ 2012

Resonace Project:
Ken Vandermark 
Wacław Zimpel
Mikołaj Trzaska
Dave Rempis
Steve Swell
Per-Ake Holmlander
Magnus Broo
Mark Tokar
Devin Hoff
Tim Daisy
Michael Zerang

Resonance to projekt przygotowany, skomponowany i zaaranżowany przez Kena Vandermarka. Miał już dwie swoje odsłony - w 2007 (w Krakowie) i 2009 (w Krakowie plus trasa koncertowa obejmująca Polskę, Włochy, Węgry oraz Ukrainę). Na muzykę wykonywaną w jego ramach znów złożą się kompozycje Kena Vandermarka, tym razem w całości dedykowane Czesławowi Miłoszowi. Muzyka zespołu jest sumą doświadczeń Vandermarka w pracy nad wielonurtowymi kompozycjami na bigband jazzowy ze szczególnym uwzględnieniem free jazzowych doświadczeń oraz historycznej ciągłości tradycji jazzowych orkiestr od lat trzydziestych (dokonania orkiestra Stana Kentona i Duke'a Ellingtona) po dzień dzisiejszy. Wydany w roku 2009 nakładem krakowskiej oficyny NotTwo box Resonansu uznany został przez dziennikarzy All About Jazz za najwybitniejsze dzieło edytorskie 2009 roku w kategorii "wydawnictwa wielopłytowe".

SZCZEGÓŁY: www.nowywiekawangardy.pl

 

16 MARCA, PIĄTEK,
BAABA ORAZ NIEUSTRASZENI POGROMCY WAMPIRÓW
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00
WSTĘP WOLNY

SKŁAD:
Tomasz Duda - saksofony, flet, sampler
Bartosz Weber - gitara, sampler
Piotr Zabrodzki - bas
Macio Moretti – perkusja

Baaba powstała w roku 2000 i po pierwszej stricte elektronicznej płycie wydanej dla wytwórni Cpt. Sparky, przerodziła się w regularny koncertujący zespół zbierający świetne recenzje na festiwalach i w klubach w Polsce i Europie. Wraz z wydaniem drugiej płyty „Con Gas!' powstał skład koncertowy, obecnie tworzony przez Tomasza Dudę (saksofony, flet, sampler), Bartosza Webera (gitara, sampler), Piotra Zabrodzkiego (bas) i Macia Morettiego (perkusja). Podczas ostatniej odsłony festiwalu Unsound muzycy Baaba zaprezentowali projekt zlecony przez twórców festiwalu – przedstawili swoją interpretację ścieżki dźwiękowej Krzysztofa Komedy do parodystycznego filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni Pogromcy Wampirów”. Do muzyków Baaby dołączyli znana z zespołu Sistars wokalistka Natalia Przybysz oraz wykształcona klasycznie klawesynistka Małgorzata Sarbak. Na początku 2012 roku ukaże się płyta Baaby zawierająca interpretacje kompozycji Komedy.
www.baaba.org/

 

21 MARCA, ŚRODA, THE MIGHTY MOUSE
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00
BILETY 20/25 PLN

W ramach Festiwalu Nowy Wiek Awangardy

SKŁAD:
Morten Pedersen (DK) – piano
Adam Pultz Melbye (DK) - double bass
Håkon Berre (NO) - drums

Po wyjątkowo udanym tournee po Europie jako akompaniatorzy takich muzyków jak Maria Faust, Peter Brötzmann, Petter Wettre, Jesper Zeuthen, Stephan Meinberg, Kasper Tranberg and Peter Friis-Nielsen, Duńsko/Norweskie trio The Mighty Mouse stworzyło swój własny repertuar oparty w dużej mierze na wspólnym oddziaływaniu muzyków między sobą.
Transparentny charakter ich muzyki bazuje na rozbudowanej melodii oraz rytmicznych szkicach, które otwierają drogę do improwizacji. Poczucie ogromnej wolności oraz odpowiedzialności, która za nią podąża, przekazywana jest w sposób iście naskórkowy. Rezultatem takiej formy przekazu jest muzyka czysta, niemamiąca odbiorców tanimi trikami, ale skupiająca się na procesie tworzenia przestrzeni muzycznej.
www.mightymousejazz.com
www.nowywiekawangardy.pl

 

25 MARCA, NIEDZIELA,
ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 12.30
WSTĘP: 10ZŁ

warsztaty dla dzieci i rodziców
(warsztaty trwają około godziny)

Zakamarki Małego Domu Kultury to spotkanie z książką, które może się skończyć w zupełnie innym czasie i przestrzeni. Chcemy, żeby książka inspirowała do odkrywania, tworzenia, eksperymentowania. Zdarzyć może się wszystko.

Na warsztatach nr 14...
… po raz kolejny spotkamy się z młodymi detektywami z książki Martina Widmarka – Lasse i Maja mają do rozwikłania nową zagadkę. Tym razem, jak przystało na walentynkowy miesiąc luty, jest to „Tajemnica miłości”. Co wydarzy się w miasteczku Valleby? Jeśli macie ochotę to sprawdzić zapraszamy na warsztaty.

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat.

Zakamarki Małego Domu Kultury to połączenie działań Fundacji Mały Dom Kultury i Wydawnictwa Zakamarki. Zapraszamy serdecznie.

Liczba miejsc ograniczona
Rezerwacja pod nr tel. 696-310-592

Jak zwykle na warsztatach będzie możliwość zakupienia książek w promocyjnej cenie.

Kolejne warsztaty odbędą się 25 marca

 

29 MARCA, CZWARTEK, BARTOSZ SZCZĘSNY
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00
WSTĘP WOLNY

Bartosz Szczęsny - prowadzi swój solowy projekt (w 2010 wydał swoją EP na labelu brennnessel), współtworzy projekt Rebeka, okazjonalnie gra na basie w zespole Kamp. Tylko w 2011 grał na festiwalu SXSW w Austin (wraz z Kamp), na festiwalu The Great Escape w Brighton (projekt Rebeka), Europavox w Clerrmont-Ferrand (wraz z Kamp), był jedynym
artystą na Burn Selector Festival, który występował dwa dni pod rząd (pierwszego dnia solowo, drugiego w projekcie Rebeka), zagrał (także dwa razy) na festiwalu Heineken Open`er (Rebeka oraz Adre`N`Alin).
Supportował takie gwiazdy jak M83, We Have Band, Nicolas Jaar czy Bonobo.
www.myspace.com/bszczesny
soundcloud.com/b-szczesny
www.facebook.com/b.szczesny.music

 

30 MARCA, SOBOTA
QUAKI ENSAMBLE - ŁYŻKIEWICZ/VOLQUARTZ/ GBUREK
MAŁY DOM KULTURY, GODZINA 20.00,
BILETY W CENIE 20 PLN

W ramach festiwalu Nowy Wiek Awangardy

Quaki Ensemble - grupa o międzynarodowym składzie powołana do życia przez Piotra Łyszkiewicza saksofonistę młodego pokolenia. Do współpracy zaproszeni zostali muzycy sceny eksperymentalnej o imponującym dorobku artystycznym Ove Volquartz(Ger) i Jeff Gburek(USA). Zespół eksploruje możliwości improwizowanej muzyki elektro-akustycznej oraz rozszerzonych technik instrumentalistyki. Muzycy łączą ambientowe brzmienia rodem ze Skandynawii z noizową ekspresją i zagęszczoną fakturą dźwiękową. Muzyka Quaki Ensemble pobudza wyobraźnię abstrakcyjną poprzez kreowanie obrazów dźwiękowych będących autorskimi kompozycjami.

Ove Volquartz - klarnet kontrabasowy

Multiinstrumentalista z Getyngi w Niemczech o wieloletnim doświadczeniu w dziedzinie free jazzu i muzyki improwizowanej. Ma na swoim koncie wiele interdyscyplinarnych projektów, w których kolaboruje z tancerzami klasy Tadashi Endo, malarzami, poeatmi. Do muzyków, z którymi Ove Volquartz współpracował zaliczają się: Cecil Taylor, Roscoe Mitchell, Peter Kowald, Gunter Hampel, Barre Phillips, Lester Bowie, Barry Guy, Perry Robinson, Jeanne Lee, Mark Whitecage, Chris Sharkey, Maria Jardardottir, Dave Kane, Richard Ormrod, Ulrik Thorsrud, Christophe de Bezenac, Annexus Quam, Biggi Vinkeloe, Rebekka Uhlig, Martin Speicher, Georg Wolf. Peer Schlechta, Ray Kaczynski.

Jeff Gburek - gitara preparowana, elektronika

Gitarzysta, kompozytor, improwizator, artystą dźwiękowy i wizualny, a także poeta. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ''maszyny dźwiękowe". Mieszkał w takich miejscach jak: Buffalo, San Francisco, Florencji, Montreal, Nowy Jork, Austin, Tokyo, Dżakarta, Taos, Albuquerque, Berlin, Lyon, Liege. W każdym z tych miast spotykał się i współpracował z
wyjątkowymi muzykami. Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry'ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów.Jego muzyka wydawana jest przez takie labele jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, FoxyDigitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty "Slope/The experience of losing control" (we współpracy z Rafałem Iwańskim z grupy Hati) oraz "Impatience" (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie.

Więcej info na stronie www.futurevessel.com/orphansound.

Piotr Łyszkiewicz - saksofony, sampler

Saksofonista,kompozytor, improwizator. Współzałożyciel zespołu Ziemia Planeta Ludzi oraz freejazzowego P.K.P. Trio. Występował z awangardowym multiinstrumentalistą z Niemiec Ove Volquartzem. Bierze udział w interdyscyplinarnych projektach z tancerzami contact-improvisation, współprcuje z teatrem tańca. Uczestniczył w nagraniu drugiej płyty nominowanego do nagrody ''Paszporty Polityki 2011'' zespołu Ballady i Romanse. Zdobył wyróżnienie na VII Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 2011.

 

1 KWIETNIA, NIEDZIELA, WÓJCIŃSKI/ZIMPEL/ZIMMERMANN
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00
WSTĘP WOLNY

Ksawery Wójciński, Wacław Zimpel oraz Maurycy Zimmermann to dziwne trio. Każdy z nich ma zupełnie inne podejście do muzyki i każdy do wspólnego projektu wnosi swoją specyficzną muzyczną osobowość. Określenie, zamknięcie w ramach znanych nam pojęć współpracy tego trio jest niezmiernie trudne. Przenikają się tu bowiem elementy rzadko występujące razem. Żywiołowa, emocjonalna improwizacja, z której znani są muzycy na codzień udzielający się w formacji Hera, osadzona zostaje w hermetycznie skwantyzowanym czasie Mooryca, którego kilka utworów w koncertowej aranżacji znajdzie się w repertuarze koncertu. Nie zabraknie jednak instrumentalno-elektronicznej improwizacji.

4 KWIETNIA , ŚRODA ,
BABU KRÓL I STACHURA czyli BAJZEL I BUDYŃ GRAJĄ STACHURĘ
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00
BILETY W CENIE 20 PLN

BaBu Król - Budyń i Bajzel grają Stachurę .
Jest to duet, który składa się z dwóch muzyków na co dzień znanych jako Bajzel i Budyń.
Bajzel - człowiek orkiestra. Legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego. Coroczny zdobywca Yacha za nietuzinkowy teledysk.
Budyń – wokalista, muzyk, performer znany z zespołu POGODNO, solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie. Tym razem w duecie. Tym razem oddając szacunek Edwardowi Stachurze wydobyli jego wiersze spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrywają płytę mocną, magiczną, motoryczną. Kilometry pożerane w trakcie lat grania bigbitu zaowocowały wyczuciem rytmu poety wędrującego i piosenkami, które pokazują Stachurę jako kogoś bliskiego naszym czasom. Czasom wędrówek migracji i poszukiwań. Płyta „STED”, duetu ukaże się końcem marca.

loading...