2 MAJA, PONIEDZIAŁEK, RED TRIO
MAŁY DOM KULTURY , START GODZINA 20.00,
BILETY W CENIE 30 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 35 ZŁ W DNIU KONCERTU
RODRIGO PINHEIRO - fortepian
HERNANI FAUSTINO- kontrabas
GABRIEL FERRANDINI - perkusja
RED trio to grupa prezentująca współczesne oblicze muzyki improwizowanej wywodzącej się z free jazzowej rewolucji lat sześćdziesiątych, wzbogacając to jednak o doświadczenie awangardy europejskiej ze Schlippenbachem i Mengelbergiem na czele. Utworzone zostało z inicjatywy basisty Faustino Hernaniego z muzyków skupionych nowej sceny improwizowanej w Lizbonie - a oprócz wspomnianego już kontrabasisty tworzą je: pianista Rodrigo Pinheiro oraz perkusista Gabriel Ferrandini. Charakterystyczną rzeczą dla muzyki zespołu jest narzucenie szybkich temp oraz gwałtownych zmian muzycznej improwizacji kładące nacisk na intuicyjną stronę kształtowania brzmienia zespołu oraz prowadzenia muzycznej narracji. Trio nagrywa dla słynnej portugalskiej oficyny Clean Feed.
Rodrigo Pinheiro, pianista kompozytor, improwizator portugalski. Urodził się w 1973 roku w Covilha, malutkim miasteczku w centralnej Portugalii. Zaczął się użyć muzyki w wieku lat pięciu. Gdy miał lat osiemnaście przeniósł się do Lizbony, co zbiegło się z narodzinami sceny muzyki improwizowanej w stolicy Portugalii, której szybko stał się podporą. Od tego czasu koncertował i nagrywał z wieloma muzyki tak portugalskimi, jak i europejskimi czy światowymi, by wymienić tylko niektórych z nich: Américo Rodrigues, José Oliveira, Nuno Rebelo, Rodrigo Amado, Luis Desirat, Bruno Parrinha, Ernesto Rodrigues, Hiroshi Kobayashi, Cristin Wilboltz, Patrick Brennan, Nathan Fuhr, Carlos Zíngaro, Peter Kowald, Gunther Muller czy John Butcher. W ramach "Cobra Portuguese Ensemble" współpracował także z Johnem Zornem.
Hernani Fautino, kontrabasista i improwizator portugalski. Jest samoukiem. Od 1979 roku grywał w zespołach rokowych. Z jednym z nich - K4 Quadrado Azul - wygrał w 1988 roku konkurs Instituto Portugues da Juventude / New Culture Values. Od tamtego czasu współpracował z grupami teatralnymi, tworząc wykonywaną na żywo muzykę do spektakli. W 1990 roku rozpoczął współpracę z muzykami sceny improwizowanej w Portugalii, gdzie dosyć szybko wyrobił sobie opinię dobrego instrumentalisty i kreatywnego improwizatora, co otworzyło mu możliwość współpracy z muzykami z całego świata. Nagrywał i koncertował m.in. z Carlosem Zíngaro, Rafaelem Toralem, Rodrigo Amado, Nuno Rebelo, Ernesto Rodrigues, Vitor Rua, Anisotropus, Nobuyasu Furuyą, Jonem Irabagonem, Neilem Davidsonem, Heddym Boubakerem, Katsurą Yamauchi, Matsem Gustafssonem, Chrisem Corsano, Nikolausem Gerszewskim, Robertem Mazurekiem, Blaisem Siwulą, Virginią Gentą, Danielem Carterem, Federico Ughim, Florosem Floridisem, Mattem Bauderem, Dennisem Gonzálezem, Aaronem Gonzálezem i wieloma innymi.
Gabriel Ferrandini, perkusista i improwizator. Urodził się Monterey w Kalifornii. Jego ojciec pochodzi z Mozambiku, a matka jest Brazylijką, której rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy miała lat kilkanaście. Gabriel mieszka w Portugalii odkąd skończył lat kilkanaście. W bardzo młodym wieku rozpoczął naukę gry na perkusji w temu instrumentowi pozostaje wierny. Jest jednym z najbardziej uniwersalny muzyków portugalskich, który w wieku dwudziestu czterech lat (a tyle ma obecnie!) zgrodził już całkiem pokaźnej dyskografii. Nagrywał i koncertował (i w dalszym ciągu współpracuje) m.in. z Rodrigo Amado, Nobuyasu Furuyą, Robem Mazurekirm, Alberto Pintonem, Alfredem "23" Harthem, Raymondem Stridem i Davidem Stackenase oraz wielu innymi.
www. redtrio.info
5 MAJA, CZWARTEK, LUDZIKI
SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00,
WSTĘP WOLNY
LUDZIKI [LOU DZIKI] powstały w umysłach przyjaciół jako spełnienie młodzieńczych marzeń by znaleźć się na scenie i grać w zespole rockowym. Na początku były słowa, kilka rysunków, nazwa zespołu i trójka znajomych Puzon, Korek, Mruwa. W przeciągu trzech lat cały misterny plan hałasowania zaczął się materializować aż w pewnym momencie wszystkie sznurko-węzełki zawiązały się ze sobą i przy akompaniamencie harków, zgrzytów i rzężenia wykluły się LUDZIKI w obecnym składzie czyli Korek (perkusja), Buła ( gitara), Matti (wokal) i Mruwa(bass). Charakterystyka brzmienia Ludzików jest wszechobecny hałas w UK znany bardziej jako noise z naciskeim na chaos i zniszczenie.
www.myspace.com/ludziki
6 MAJA, PIĄTEK,Gergő Kováts/Patryk Lichota/Krzysztof Trzewiczek
MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00
BILETY W CENIE 5 ZŁ
Do spotkania muzyków doszło podczas polsko-węgierskiej edycji Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Budapeszcie w 2010 roku. Pierwsza wspólna gra zaowocowała muzyką uważną, różnorodną i o szerokim spektrum ekspresji. Metodą pracy muzyków jest swobodna improwizacja, starająca się uciekać od estetycznych idiomów i jednocześnie być płaszczyzną porozumienia dla odrębnych, dźwiękowych światów. Komputer Krzysztofa Trzewiczka, dzięki jego zaawansowanemu programowaniu staje się wysoce reaktywnym instrumentem muzycznym. Kováts Gergő w swej grze czerpie z tradycji awangardowego jazzu i wykonywania kompozycji muzyki współczesnej. Patryk Lichota eksploruje sonorystyczny potencjał saksofonu, wydobywany poprzez jego preparację.
Kováts Gergő saksofony, klarnety, instrumenty etniczne
Patryk Lichota preparowany saksofon sopranowy
Krzysztof Trzewiczek - laptop
Kováts Gergő węgierski saksofonista i klarnecista, absolwent Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Aktywny muzyk sceny muzyki improwizowanej w Budapeszcie. Członek zespołu Koala Fusion nowej generacji węgierskiej muzyki jazzowej ( album Egy izsapi lány , 2008) oraz łączącej węgierską muzykę folkową z muzyką współczesną grupy Tárkány Művek (Arcomba az arcod vésted, 2010). Współpracuje m.in z Gergely Varga, Máté Pozsár, David Yengibarjan, Gyöngyi Dévai, Dávid Ulkei.
Patryk Lichota muzyk, producent radiowy, kompozytor muzyki teatralnej. Gra na saksofonie, laptopie, gitarze basowej, thereminie, zitherze. Stworzył muzykę do spektakli Jarzenie oraz Animo Tristi Teatru Palmera Eldritha, Układanka oraz Bez Podłogi w reżyserii Roberta Jarosza, Głosy w reż. Janusza Stolarskiego. Współpracuje z duetem performatywnym Janicka/Elsner przy projektach Podejrzane, Flow, Imponderabilium. Martą Romaszkan zrealizował spektakl taneczny Starving Mirrors. Stworzył spektakl Strange Lóóp oparty na koncepcji świadomości Douglasa Hofstadtera. Gra w trio Kurort wykonującym free improvisation muisc, jest liderem formacji audio-wizualnej KakofoNIKT. Regularnie pracuje z Adamem Gołębiewskim i Piotrem Mełechem. Z sopranistką Blanką Dembosz tworzy projekt muzyki współczesnej Syreny 21. Grał i/lub nagrywał z Jeffem Gburkiem, Rafałem Zapałą, Jakubem Paczkowskim, Claytonem Thomasem, Krzysztofem Arszynem Topolskim, Szymonem Kaliskim.
Krzysztof Trzewiczek - Muzyk i programista. Specjalista w dziedzinie programowania multimediów i muzyki oraz projektowania informacji i interfejsów użytkownika. Przez kilka lat projektował systemy interaktywne i multimedialne dla teatru, współpracował ze Studiem Muzyki Elektroakustycznej AM w Krakowie, pracował w projekcie IntegraLive. Prowadził autorskie warsztaty programowania multimediów dla artystów, programowania dla dzieci. Od kilku lat aktywny muzycznie, wcześniej jako współzałożyciel plain. music zorganizował siedem międzynarodowych festiwali muzyki improwizowanej. W swojej pracy artystycznej promuje używanie otwartych technologii i otwartych sposobów działania. Współpracował z Janem Peszkiem [performance], Magdaleną Ciopińską [sztuki wizualne], Dominiką Szalą [taniec].
Kierownik laboratorium otwartego rządu - Centrum Cyfrowe.
FUNDACJA MAŁY DOM KULTURY ZAPRASZA NA CYKL OPERA OMNIA 2011
W KAŻDĄ NIEDZIELĘ O GODZINIE 18.30 / MAŁY DOM KULTURY/ WSTĘP WOLNY
szczegóły: www.operaomnia.pl
www.mdk.krzyk.pl