Wydarzenia

13-27.03.2011 Klub Dragon zaprasza

13-27.03.2011

 

13 MARCA, NIEDZIELA, LA PASION DEL SON,

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.30

BILETY W CENIE 15 ZŁ W PRZEDSPRZEDAZY ORAZ 20 ZŁ W DNIU KONCERTU

 La pasión del son.

Wieczór pieśni i opowieści o pieśniarkach latynoamerykańskich.

 Idea i scenariusz:       Halina Chmielarz i Ita Wachowska

 Wykonanie:                Halina Chmielarz, Ita Wachowska

                                   Maestro de música:   Arnold Dąbrowski

                                   & músicos: Piotr Wiśniewski, Maciej Mustafa Giżejewski

 

LA PASIÓN DEL SON to wieczór, podczas którego przywołujemy pieśniarki z różnych krajów Ameryki Łacińskiej, kobiety które, współcześnie ucieleśniają tradycję cantadoras.

Meksykanki Chavela Vargas i Lila Downs w swoich mistrzowskich, głęboko autentycznych interpretacjach łączą mądrość mitów i legend latynoskich z losem indywidualnego człowieka. Kosmopolityczna ze swej natury Amerykanka Lhasa de Sela kobieta wędrująca, pieśniarka drogi, granic i pustyni, egzystencjalnych niepokojów, smutku i melancholii przeplatała w swoich pieśniach motywy i gatunki muzyczne pochodzące z kultury hiszpańsko, francusko i angielskojęzycznej. Chilijka Violeta Parra i Argentynka Mercedes Sosa jako współtwórczynie nowej pieśni latynoamerykańskiej zaangażowanego społecznie ruchu literacko-muzycznego sięgającego początków lat 60-tych wyniosły lokalne motywy muzyczne na ulice i stadiony Nowego i Starego Świata, opowiadały o problemach i konfliktach regionalnych społeczności narodowych, były głosem wolności w latach dyktatur.

Scenariusz powstał na podstawie materiałów, które zbierałyśmy podczas podróży po Ameryce Łacińskiej. Uwiedzione umiejętnością smakowania i celebrowania życia obecną w tamtej kulturze postanowiłyśmy nadać naszym inspiracjom formę scenicznej opowieści prowadzonej trzema przeplatającymi się strumieniami:

Jeden dokumentalny wykorzystuje materiał wizualny: fragmenty nagrań z koncertów, wywiadów i rozmów z pieśniarkami, projekcje slajdów dokumentujące fakty historyczne, nagrania muzyczne, a także nasze autorskie teksty przybliżające postaci tych kobiet i ocalająca moc ich sztuki. Drugi, poetycko-magiczny, to zbiór opowieści o archetypach kobiecych, wewnętrznych głosach instynktownej mądrości człowieka. Trzeci strumień to koncert pieśni latynoamerykańskich.

 

15 MARCA, WTOREK, SZPURA/RYCHLICKI

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 10 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 15 ZŁ W DNIU KONCERTU

Duet Szpura (Cukunft) - Rychlicki (Kristen) spróbuje przywołać ducha muzyki Alberta Aylera.  Nie będzie to koncert z kompozycjami samego Aylera - choć pojawią się bezpośrednie odniesienia do jego twórczości -  raczej próba wejścia w świat uduchowionego, ostrego, awangardowego free-jazzu który muzyka Aylera uosabia, próba oddania hołdu tej wyjątkowej postaci, która u nas pozostaje trochę w cieniu innych wielkich - Coltrane'a, Colemana, Dolphy'ego.

Posłuchamy free perkusji Szpury i trudnej do określenia gitary Rychlickiego - należy oczekiwać krótkiego, ale bardzo intensywnego i swobodnego setu. 

 

17 MARCA, CZWARTEK, BUBBLE PIE,

SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00,WSTĘP 5 ZŁ

Bubble Pie wrzące trio działa od maja 2010 roku w składzie powołanym przez Macieja Kozłowskiego (1o.ooo szelek) z Łukaszem Lembasem na basie (TELE) i Wojtkiem Kurkiem na perkusji. Ich piosenki napisane w języku Gusa Van Santa przyciągają minimalizmem i stylową harmonią na granicy melancholii oraz pogodnego uniesienia. Wpadające w ucho melodie, ale śpiewane przez megafon. Miłe akordy, ale gitary charczą, a rytm łamie w kościach. Zaledwie po pół roku działalności Bubble Pie zarejestrował w listopadzie 2010 r. pierwszy studyjny materiał. EP-ka Funny Worries dostępna jest do pobrania ze strony

myspace.com/bubblepieband

 

19 MARCA, SOBOTA, PARFUM BRUTAL

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 15 ZŁ PRZEDSPRZEDAŻ ORAZ 20 ZŁ W DNIU KONCERTU

"Szperacki Pop" - muzyka o miłości miejskiej, wyzwolonych królikach, ostatecznych pożegnaniach i szczęśliwych kacach - takie jest brzmienie niemieckiego zespołu Parfum Brutal.

Delikatny głos Kassandry Papak miewa dziwne zwyczaje, a jej skrzypce krzyczą po płaczu. Oba są osadzone w miękkich, głębokich i ostrych uderzeniach w struny wiolonczeli Daniela Brandla. Do tego dochodzą odgłosy trzasków i akordy Philipa Mancarella, fana retro, na jego elektrycznym pianinie oraz połamane rytmy wybijane na talerzach stymulowane galopującymi pałeczkami perkusisty Arno Bauch. Wszystko to skutkuje pięknym zapachem "brutal".

Poznańska publiczność mogła ich usłyszeć we wrześniu 2010 w KontenerART

www.myspace.com/parfumbrutal

 

20 MARCA, NIEDZIELA, ZAKAMARKI MAŁEGO DOMU KULTURY,

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 12.30,WSTĘP 10 ZŁ

Warsztaty dla dzieci i rodziców przy współpracy z wydawnictwem Zakamarki.

 

21 MARCA, PONIEDZIAŁEK, EVANS/GUSTAFSSON/FERNANDEZ

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 35 ZŁ PRZEDSPRZEDAŻ ORAZ 40 ZŁ W DNIU KONCERTU

KONCERT Z CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY

Trio Evans / Gustafsson / Fernandez grali już w Dragonie w grudniu 2009 roku. Zaprezentowali wtedy muzykę, którą można by określić mianem akustycznego noiseu, ale w toku improwizowanych koncertów zespołu przybierała ona także odmienne formy zbliżone do muzyki współczesnej lub też free improvu.  Dorobek całej trójki pozwala i tym razem spodziewać się bardzo rozmaitych muzycznych doznań - muzyki improwizowanej mieniącej się rozmaitymi barwami, w której tak preparacje i przeróbki instrumentów, jak również nawiązania do skrajnie odmiennych stylistyk [free improv, awangardowy, niezależny rock, muzyka barokowa i klasyczna, flamenco, noise i hard core] są nieodzownym źródłem inspiracji i pomysłów ukazując muzykę jako nieskrępowaną ograniczeniami czy stylistycznymi granicami podróż. Wspólnym jednak mianownikiem będzie mocne osadzenie muzyki w tradycji free jazzu, pełnego zgiełku i wrzasku, bliższemu jednak europejskiej tradycji awangardowej. Niezwykłe trio i unikalna okazja usłyszenia jak trzech improwizatorów buduje muzyczną wspólnotę.

 

22 MARCA, WTOREK, WESOŁY KLUB LITERACKI,

SALA AUDIOWIZUALNA, START GODZINA 17.00,WSTĘP WOLNY

Wesoły Klub Literacki rozpoczyna działalność w marcu obecnego roku jako odpowiedź na postępujący marazm w poczynaniach środowiska literackiego Poznania i ogólną, sławetną już, dezintegrację środowiska artystycznego stolicy Wielkopolski. Poza rozpoznawalnym w całym kraju wydawnictwem, dwoma konkursami, fasadowymi zrzeszeniami pisarzy oraz kilkoma, zabunkrowanymi w swoich światach prywatnych, dobrymi, niezależnymi formalnie pisarzami, nie ma właściwie nic. Poznańskie środowisko literackie nie dostępuje zaszczytu rotacji piszących. Nie ma miejsca spotkań.

Dlatego ruszamy z miejscem. Pierwszy krok to zrobić przestrzeń dla swobodnego dyskursu. Ostrożnie, delikatnie macając grunt pod stopami, decydujemy się na codwutygodniowe, wtorkowe spotkania, odbywające się we wtorki o godzinie 17.00, na które zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mają komu pokazać swoich tekstów albo się wstydzą, którzy nie mają z kim porozmawiać o literaturze i sztuce, którzy są niewyżyci intelektualnie i duchowo, którzy chcieliby w przyszłości zostać poetami, prozaikami, eseistami, translatorami, dziennikarzami i w ogóle zajmować się słowem pisanym w jakiejkolwiek postaci.

Żeby podkręcić atmosferę lokalnej literackości, spotkania odbywać się będą w osławionej sali im. Edwarda Pasewicza.

                                                                       Robert Rybicki

 

26 MARCA, SOBOTA, ROB BROWN/ DANIEL LEVIN

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00,

BILETY W CENIE 30 ZŁ PRZEDSPRZEDAŻ ORAZ 40 ZŁ W DNIU KONCERTU

KONCERT Z CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY

 Rob Brown: saksofon

Daniel Levin: wiolonczela

Nagrali do tej pory jedną jedyną płytę, która ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa NotTwo w ubiegłym roku. Trasa koncertowa ma za zadanie promować to ich wspólne wydawnictwo. Grają muzykę otwartą na rozmaite brzmienia i inspiracje, chaotyczne dźwięki i zgrzytliwe preparacje. Cały czas jednak nadrzędnym celem pozostaje komunikacja. W duetowych improwizacjach nie ma ich muzyce choćby krztyny kompozycji fraza goni frazę a kaskada dźwięków spotyka salwę z drugiej strony. Ale rozumieją się znakomicie i potrafią w toku improwizacji wykreować melodyjne tematy czy skupione, pełne uroku harminie. Free Jazz światowej klasy!!!

 

  27 MARCA, NIEDZIELA, O/R (OPTICAL READER)

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00,

BILETY W CENIE 10 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 15 ZŁ W DNIU WYDARZENIA

 

O/R (Optical Reader)

Todd Carter - dźwięk
Raymond Salvatore Harmon - światła

O/R to nowy media projekt/performance duetu Todd Carter i Raymond
Salvatore Harmon. Eksperymentując z techniką video circuit-bending łączy konceptualne instalacje wizualne z głębokim muzycznym krajobrazem spychając wrażenia sensoryczne na prawie transcendentalne trajektorie. Carter jest członkiem elektro-akustycznej free-improv grupy TV POW, bierze również udział w koncertach z Chicago Phonographers. Harmon jest filmowcem, artystą video i audio, malarzem, twórcą, który wymyka się prostej kategoryzacji, znanym na całym świecie. W projekcie O/R oboje, Carter i Hormon, zutylizowali abstrakcję dźwiękową i świetlną tworząc klimatyczne dysonanse oraz równoległe rzeczywistości.

www.youtube.com/watch?v=9BZdWl3_APc

 

FUNDACJA MAŁY DOM KULTURY  ZAPRASZA NA NOWY CYKL OPERA OMNIA 2011

W KAŻDĄ NIEDZIELĘ O GODZINIE 18.30 / MAŁY DOM KULTURY/ WSTĘP WOLNY

szczegóły:www.operaomnia.pl

                  www.mdk.krzyk.pl

loading...