Koncerty przebiegać będą pod hasłem "An evening with Steven Wilson", nie przewidziano udziału żadnych supportów.
"An evening with STEVEN WILSON" - Grace For Drowning Tour
20.10.2011 POZNAŃ Klub "ESKULAP" 20.00
21.10.2011 KRAKÓW "Hala Wisły" 20.30
Z wielką radością informujemy, iż w związku ze znakomitą sprzedażą biletów na krakowski koncert Stevena Wilsona i jego all-star band, udało nam się namówić artystę na jeszcze jeden występ w Polsce!
Odbędzie się on 20 października 2011 w Poznaniu w Klubie Eskulap.
Oba koncerty będą częścią planowanej na jesień trasy koncertowej po Europie i Ameryce Północnej, w trakcie której Wilson promować będzie swój drugi solowy album "Grace For Drowning", planowany do wydania 26 września 2011.
Artysta zaprosił do udziału w trasie i wspomagania go na scenie wyjątkowych muzyków: Marco Minnemanna - perkusja (gościł w Polsce z grupą UZ Eddiego Jobsona), Nicka Beggsa - bas (gościł z zespołem Steve'a Hacketta na festiwalu Ino-Rock 2010), Aziza Ibrahima (gitara), Gary’ego Husbanda (klawisze) oraz TheoTravisa (flet, saksofon). Koncerty będą miały bogatą oprawę multimedialną, nad którą właśnie pracuje Lasse Hoile.
Steven John Wilson (ur. 3 listopada 1967 w Kingston upon Thames) to aktualnie jedna z najważniejszych postaci na scenie muzycznej. Kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent. Poruszający się z taką samą swobodą po obszarze space rocka, muzyki elektronicznej, jazzu, popu i avant popu, psychodelii, rave'u, metalu i ambientu. Tworzący muzykę wysoce oryginalną, pełną głębi i pobudzającą wyobraźnię.
Już w bardzo wczesnej młodości eksperymentował z brzmieniem i różnymi technikami nagraniowymi, korzystając z prymitywnego studia nagraniowego oraz sprzętu (m.in. efektów brzmieniowych) przygotowywanego przez jego ojca - elektryka. W wieku kilku lat pobierał lekcje gry na gitarze z woli rodziców, ale tylko przez krótki czas z powodu awersji do tego instrumentu. Wszystko zmieniło się po dziesiątych urodzinach. Wtedy to sam poprosił rodziców o kupno gitary elektrycznej i zaczął zgłębiać tajniki tego instrumentu. Jako nastolatek grywał z amatorskimi zespołami Karma, Pride Of Passion i Altamont.
Pod koniec lat 80. XX w. założył z wokalistą Timem Bownessem zespół No-Man (na początku nazywał się No-Man Is An Island), równocześnie eksperymentując solowo w ramach własnego projektu Porcupine Tree. Ten ostatni z biegiem lat przemienił się w czteroosobową (a na koncertach pięcioosobową) formację, darzoną wielką estymą przez fanów, krytyków i innych muzyków.
W 2004 Wilson założył wraz z izraelskim muzykiem Avivem Geffenem grupę Blackfield, z którą również odniósł spory sukces artystyczny i komercyjny.
W 2009 Wilson zadebiutował jako artysta solowy (pod własnym nazwiskiem, wcześniej bowiem wydał kilka płyt jako IEM i Bass Communion) albumem "Insurgentes", który sam opisał jako "połączenie poezji i melancholii". Płyta była idealnym prezentem dla tych, którzy lubią różne oblicza twórczości muzyka. Obok utworów kojarzących się z dokonaniami Porcupine Tree czy No-Man, pojawiają się tu kompozycje przywołujące skojarzenia z Massive Attack, Portishead czy Nine Inch Nails. Wilsonowi udało się namówić do współpracy znakomitych gości. Na albumie słychać grę wspaniałego basisty Tony'ego Levina (m.in. Peter Gabriel, King Crimson), a także klawiszowca Jordana Rudessa (Dream Theater). Muzyczną paletę wzbogacił Japończyk Michiyo Yagi grający na koto, jak również flecista i saksofonista Theo Travis. Na płycie pojawia się kolega Stevena z Porcupine Tree, Gavin Harrison, a także gitarzysta Sand Snowman.
We wrześniu 2011 ukaże się na rynku drugie solowe (podwójne!) dzieło Stevena Wilsona zatytułowane "Grace For Drowning".
Z tej okazji Wilson zaplanował pierwsze w karierze solowe tournee, które przebiegać będzie pod hasłem "An evening with Steven Wilson" i koncentrować na muzyce z jego dwóch autorskich albumów.
Do dnia dzisiejszego Steven Wilson nagrał łącznie, w różnych składach, niemal sto albumów, był też producentem wielu płyt innych artystów. Od kilku lat specjalizuje się w miksach 5.1 klasycznych albumów rockowych, m.in. King Crimson, Caravan i Jethro Tull, nie licząc wydawnictw Porcupine Tree i No-Man.